An evaulation of customer intention to participate in mobile advertising and an empirical study conducted in Istanbul
Kullanıcıların mobil reklam kampanyalarına katılım egiliminin incelenmesi ve İstanbul için bir ampirik saha çalışması
- Tez No: 214718
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Mobil teknoloji, markaların tüketiciyle doğrudan iletişimi için zaman ve mekandan bağımsız bir kanal teşkil etmektedir; bu nedenle mobil ortam şirketler için güçlü bir pazarlama kanalı potansiyeli oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma mobil reklamcılığa yönelik tüketicilerin eğilimini ve kampanyalara katılımlarındaki etmenleri araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, araştırmanın bir başka amacı da mobil pazarlama, mobil reklamcılık ile konumlandırma, konseptlerin, potansiyellerin ve sınırların değerlendirilmesi ve son olarak müşteri açısından önemli katılım kriterleri hakkında ipuçları bulmaktır. Bu araştıma literatüre iki açıdan katkı yapmaktadır: Birincisi, alanında yapılmış önceki çalışmaları inceleyerek tüketicilerin mobil reklam kampanyalarına katılma isteği ile ilgili kavramsal bir araştırma modeli sunmaktadır. Bölüm1 ve Bölüm 2'de olgunun daha iyi anlaşılmasına ve araştırmanın teorik altyapısının kurulmasına bir dayanak noktası oluşturması için kampsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. İkincisi, kurulan model Türk mobil pazarından elde edilen ampirik data ile test edilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, tüketicilerin mobil reklam kampanyalarına katılım kriterlerinin bir modeli geliştirilmişve ilgili hipotezlerle birlikte sunulmuştur.. Bölüm 3, ayrıca, modelin ve bulguların testleriyle birlikte sektöre yönelik çıkarımları ve sonraki çalışmalar için önerileri içermektedir. Nihai değerlendirmeleri içeren ?sonuç? kısmı Bölüm 4'te sunulmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, mobil reklamcılık ile ilgili güncel ve gelecekteki vakaları aydınlatmak için yönetimsel çıkarımlar sağlamaktadır. Araştırmanın bulguları, tüketicilerin mobil reklam kampanyalarına katılma isteğini etkileyen faktörler konusunda ipuçları sağlamaktadır. Sonuçlar, Türk mobil reklamcılık değer zincirinde yer alan firmaların başarılı mobil reklam kampanyalarının altında yatan faktörleri anlayabilmeleri ve hangi kampanya tipinin tüketicilerce daha tercih edilir olduğunun belirlenmesi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mobile services provide companies with a strong marketing potential, because mobile technologies enable brands to have a direct communication with consumers, regardless of time and place. Considering the potential of mobile media, this thesis aims to investigate the relation between consumer?s attitude towards mobile advertising. Besides, another intention of the research is to cues about mobile marketing, positioning with mobile advertising, evaluation of the concepts, potentials, boundaries and finally the critical success factors from the customer acceptance point of view. This study makes two contributions to the literature: Firstly, assessing previous studies in the field, the study proposes a conceptual research model of consumer intention to join mobile advertising campaigns. The literature was surveyed to provide a benchmark for better understanding the phenomena and deriving the theoretical framework for the proposed research in Chapter 1 and Chapter 2. Secondly, the model is tested by empirical data obtained from Turkish mobile market. A model of consumer intention to participate in mobile advertising is developed in the Chapter 3 of this study, along with a number of associated hypotheses and Chapter 3 also includes the testing of the model and findings are presented, with managerial implications and suggestions for future studies. Conclusions are provided in Chapter 4. The results of the study will provide various managerial insights to enlighten both contemporary and future cases of mobile advertising medium as an emerging one-to-one marketing channel. Findings give insights ab