Başbakanlık Osmanlı Arşivi 168 numaralı mühimme defteri (s. 1-200) (1183-1185/1769-1771) transkripsiyon, değerlerdirme
Prime Ministery Ottoman Archive mühimme inventory numbered by 168 (S. 1-200) (1183-1185/1769-1771) transcription, evaluation
- Tez No: 214768
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN AFYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 612
Özet
Mühimme defterleri Osmanlı merkez ve taşra teşkilatlarının yapısı ve çalışma şekli, devlet yönetimi ve dış devletlerle olan münasebetler hakkında bilgi vermesinin yanı sıra, tez konumuz olan defterin ordu mühimmesi olması hasebiyle askeri tarih yönünden de birinci elden kaynaklardır. 168 Numaralı Mühimme Defteri Sultan III. Mustafa'nın saltanatı döneminde (1757- 1774) yazılmış olup, 1183-1185 (1769-1771) yıllarını kapsamaktadır. Bu yıllar 1768-1774 Osmanlı-Rus Harbi'nin en önemli safhalarına denk gelmektedir. Elimizdeki defter ordu savaştayken yazılmış çok önemli bir ordu mühimmesidir. Defterde harbin gidişatı, ordunun sevk ve idaresi, reayanın korunması, asker firarları, eşkıyalık faaliyetleri ve ordunun lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasına dair hükümler bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Mühimme Inventories inform about Ottoman centre and local organization?s structure and function, they also inform about goverment administration and international relations. Subject of this thesis an Army Mühimme İnventory, so that is an original document about military history. The Mühimme Inventory which numbered by 168, writen by the times of Sultan Mustafa III (1769-1771) and it contains between 1769-1771. That years were very important stages of 1768-1774 Ottoman-Russian War. This Mühimme Inventory have very important knowledges about that war, deserters, banditry, to protect to sivillians and to assure food and munitions for Otoman Army.