Mukaddimetü's-Sefer ( 1736 -1739 seferi hakkında bir eser ) metin , değerlendirme
'Mukaddimetü's-Sefer' ( A manuscript which about 1736 -1739 compaign ) text and examination
  1. Tez No: 214775
  2. Yazar: HATİCE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AFYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez olarak seçtiğimiz, müellifi belli olmayan, alanında ilklerden sayılabilecek özellikleri haiz bu el yazması bir gazavâtnamedir. Eser, bir mukaddime, üç bâb ve bir hâtimeden oluşur. Hicri 1193 tarihinde yazıldığını ve eserinin adının Mukaddimetü's-Sefer olduğunu belirten müellifin, kendi hayatı hakkında eserinden başka bir yerde bilgi bulamıyoruz. Ancak eserinden anladığımız kadarıyla kendisi, devletin ileri kademelerinde vazife almış, hatta Belgrad anlaşmasında bizzat bulunmuş bir devlet erkânıdır. Müellif, bu eseri ? eserinde belirttiği gibi - devleti yönetenler, komutanlar ve askerler kendi geniş bilgilerinden istifade etsinler diye yazmıştır.Müellif, eserinin giriş kısmına, bizzat katıldığı Osmanlı Devleti'nin 1736-39'da Avusturya- Rusya'ya yaptığı seferi anlatarak başlamıştır. Bu sefer 1739'da Osmanlı Devleti'nin zaferi ve Belgrad anlaşması ile son bulmuştur. Gazavâtname tarzı eserlerden farklı olarak müellif, gazâdan çok az bahsetmiştir. Eserin asıl kısmı olan mukaddime, bâb ve hâtimede ise devlet erkânı hakkında bilgiler, gazâ yapanların dikkat etmesi gereken hususlar, gazâya katılan komutan ve askerlerin taşıması gereken vasıflar, seferden önce, sefer sırasında ve seferden sonra yapılacak maddi ve manevi çalışmaların neler olduğunu ve olması gerektiğini anlatmıştır.Kendi tarzında nadir olan bu eserle biz, Osmanlı devletinin gazâ felsefesini, nedenini, nasılını öğrenme yolunda daha sağlam delillere ulaşmış oluyoruz. Osmanlı devletini daha iyi anlayabilmek için bu tarz eserlere ihtiyacımızın olduğu ise aşikârdır.
Özet (Çeviri)
This handwritting which we chosed as thesis is a ?gazavatname? which writer is unknown and can be reckon as first in its field. This handiwork, consist of one prologue, three part and one epilogue. The writer who indicates the registing time of this work as hegirian age 1193 and the name of this handiwork as ?Mukaddimet?üs Sefer? , we cannot find any information about his life nowhere except this handiwork. Actually as we understand his handiwork, he had a mission in the high positions of government, also he is a statesman who presented oneself in The Belgrad Alliance. The auther, wrote this handiwork-as he stated this handiwork- for statesmen, commanders, soldiers to benefit his high knowledges.The author, started the prologue of this handiwork with narrating the war between The Ottoman Empire and Austuria-Russia in 1736-39 which he himself attended. This war came to an end in 1739 with the glory of The Ottoman Empire and Belgrad Alliance. This heroic handiwork unlike the other heroic works rarely mentioned about glory. In the main part of this handiwork namely, prologue, part and epilogue the author narrated the informations about the statesmen, the points which the belligerent powers should pay attention, the qualifications of the commanders and the soldiers which attend the war, the pecuniary and spiritual studies which are and should be care before, during and after the war.With this rare handiwork in its field, we can reach rich proofs in the way of learning The Ottoman Empire?s glory thought and ?how? and ?why?s about it. It is obivious that we need this kind of works in learning about the Ottoman Empire.