Uluslararası muhasebe standartları ve üretim maliyetleri ilişkileri üzerine bir inceleme
An examination on relationship between international accounting standards and production costs
- Tez No: 214796
- Danışmanlar: DR. BİRGÜL ŞAKAR, PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin doğru, tam ve şeffaf finansal raporlama yapabilmelerini sağlamak için çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşlarınca kurallar ve standartlar belirlenmiştir. Belirtilen standartlar uzun yıllar boyunca gelişme göstermiş ve gelişmeye de devam etmektedir. Bu kurallar temel olarak finansal raporlama, muhasebe, dış denetim ve iç denetim gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır. İşletmelerin finansal tabloları üzerinde önemli etkilere sahip olan üretim maliyetleri ve maliyet yönetimi alanında ise uluslararası alanda kabul görmüş standartlar bulunmamaktadır. Maliyetler ile ilgili standartlara Uluslarası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları'nın bazı kısımlarında rastlanabilmektedir. Bu çalışma ile üretim maliyetleri ile Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları arasında bulunan ilişki anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda maliyet standartlarının Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları içerisinde yer almış olduğu ve yakın ilişki içerisinde bulundukları görülmüştür. Özellikle, UMS 2, UMS 11, UMS 23, UMS 17, UMS 21, UMS 16, UMS 38, UMS 36 ve UMS 19 diğer standartlar arasında öne çıkmaktadır. Ancak standartlarda verilen kural ve yöntemler belirtilen yakın ilişkiye rağmen yeterli detayda olmadıkları için muhasebecilerin yorumlarına ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to provide enterprises to report financial results accurate, complete and transparent, various govermental and non-governmental organizations issued rules and standards. The standarts not only had been developed for long years and also they continue to improve. They fundemantally focuses on financial reporting, accounting, external audit and internal audit. However, worldwide accepted standards of production costs and cost management which have major influence on enterprises?s financial tables have never existed. Cost accounting related standards can be found only in some parts of the International Accounting and Financial Standards. With this study, the relationship between production costs and International Accounting and Financial Standards is examined. Consequence of the work showed that International Acounting and Financial Reporting standards encompass cost standards and the relationship is considerably close. Specifically, IAS 2, IAS 11, IAS 23, IAS 17, IAS 21, IAS 16, IAS 38, IAS 36 and IAS 19 are more related than others. However, the rules and methods given by the standards still need accountant justification since they do not have sufficient detail.