Trabzon alt bölgesinin (TBAB) sosyo-ekonomik analizi-uygulamalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 21489
  2. Yazar: METİN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinden oluşan Trabzon Alt Bölgesi [ TBAB ], Cumhuriyet döneminde nispi olarak gerileme sürecine girmiştir. Bölgenin, ülke genelinde sahip olduğu nüfus payı gittikçe düşmüş ve bölge illeri sürekli göç veren bir yapıya bürünmüştür. Son yıllarda bölgedeki işsizlik oranı ise, ülke ortalamasının iki katma yükselmiştir. Bölgenin geri kalmışlığının somut bir örneği de şudur; planlı dönemin başlangıcından beri, DPT tarafından hazırlanan Türkiye'de illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında, bölge illeri sürekli geri sıralara itilmişlerdir. Bölgenin mevcut sosyo-ekonomik yapısını ortaya koymak, nisbi geri kalmışlığının ardında yatan nedenleri tespit etmek ve çözüm önerileri getirmek amaçlarını taşıyan bu araştırma, beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmada, bölgenin mevcut sosyo-ekonomik yapısı detaylı olarak incelendikten sonra, sonuç ve öneriler kısmında, incelenen konuların değerlendirilmesi yapılarak bölgenin nispi gelişmişlik düzeyinin artırılmasında etkili olabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trabzon sub-region consisting of Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize and Trabzon has gone into the stage of relative backwardness in the historical period of republic. The region's share in total population has declined gradually, mostly because the provinces in the sub-region have faced continuous migration problems. In additional, unemployment rate has increased two times more than country avarege recently. Since the beginning of the planning period, provinces in the sub-region constituting the bottom line according the socio-economic development statistics performed by SPO, provide on concrete example on development level of the region. This project, aimed at revealing the socio-economic structure of the region, determining the reasons for the relative backwardness and presenting the related solutions to the problems, has consisted of five sections. After it has been reviewed the current socio-economic structure of the sub-region in detail, some effective solutions to the problems of improving the relative development level of the region have been proposed in the part of the conlusion and comments. 1 XII