Yakındoğu ilk neolitik kültürlerinde yapı kültü ve yapıları sorunu
Building cult and the problem of building burial at the pri Neolithic culture in the Near East
- Tez No: 214920
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez çalışması, Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem'de, Anadolu'yu da içine alanYakındoğu'nun bazı yerleşmelerinde görülen ?Yapı Kültü? olgusunu ve bu olgunun en büyükgöstergelerinden biri olan ?Yapıların Gömülmesi? uygulamasını içermektedir.?Yakındoğu İlk Neolitik Kültürlerinde Yapı Kültü ve Yapıların Gömülme Sorunu? adlı buçalışma iki aşamadan oluşur. İlk aşama Yakındoğu Neolitik Dönem inanç sisteminin veseçilen yerleşmelerin genel özelliklerinden oluşmaktadır. İkinci aşamada ise yerleşmelerinmimari verileri, yapı kültü ve yapıların gömülmesi geleneği açısından sınanmıştır. Kazıarşivleri, raporlar ve yayınların taranması ile oluşturulan bu bölümde saptanan gömülü yapılartanımlanmış ve sonrasında genel bir değerlendirme yapılarak, bu uygulamaların çeşitliliğiüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ?building cult? phenomeon of the Pre Pottery Neolithic Period and one of its mostimportant indicator, the practice of ?building burial? seen at some sites in Anatolia and in theNear East, are the basic knowledge of this study.This study, titled as ?building cult and the problem of building burial at the primary Neolithicculture in the Near East?, consists of two parts. The first part comprises the belief system andthe general charecteristics of selected sites in the Near East of the Neolithic Period. In thesecond part the data of architecture of sites, building cult and the building burial tradition areresearched. In this part, buried buildings are defined by a thourough research of excavationarchives, reports and publications. After making a general interpretation, the variety ofpractice is discussed.