Sosyal kimlikleri açısından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman kahramanları
The novel characters of Ahmet Hamdi Tanpınar considering social identities
- Tez No: 215025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışma Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman kahramanları üzerine yapılmıştır. Çalışmamızda araştırılan sorun, kahramanların, dönemin sosyal ortamını yansıtan birer sosyal kimlik olarak romanlarda yer alıp almadıklarıdır.Giriş hariç beş bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde kahramanlar, zamanı algılama biçimleri ve yaşadıkları medeniyet dönüşümünden etkilenişleri ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde mekânın kahramanların kimlikleri üzerindeki etkisine değinilmiş, üçüncü bölümde kahramanların toplumsal ilişkileri, yaşanılan dönemin özellikleri ile birlikte ele alınmış; dördüncü bölümde kahramanların hayata bakış açıları ve zihniyetleri söz konusu edilmiş; beşinci bölümde ise, kahramanların sanat anlayışları üzerinde durulmuştur.Çalışma esnasında yalnız Tanpınar'ın araştırmaya konu olan romanları değil, Tanpınar ve romanları ile ilgili ortaya konulan birçok eser dikkatle incelenmiş, romanlarındaki her unsur, kahramanların sosyal kimliklerine göre değerlendirilmiştir.Ortaya çıkan sonuçta, Tanpınar'ın roman kahramanlarının sıradan zamanlarda hayat süren ve sadece kendi maceralarını yaşayan alelade kişiler olmadıkları; taşıdıkları rollerle toplumun gerek günlük gerekse siyasi hayatının ortaya konulmasında öne çıkan birer kimlik olarak yer aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been done on Ahmet Hamdi tanpınar?s novel characters. The question in our study is whether these characters those are in the midst of a civilization evolution are seen as individuals reflecting the society or not.In the study that includes five chapters except introduction, the characters have been assessed by their perception of time, functions in the evolution of the civilizations which they live in and by their affecting from this change. In the second chapter the affect of the place on the identities of the characters is mentioned, in the third chapter the social relations of the characters are undertaken together with the characteristics of the era, in the fourth chapter the point of views and minds are mentioned, and in the fifth chapter the art ideas of the characters which are important to identify their identities are mentioned.Not only Tanpınar novels subject to this study are studied but also books, articles, essays, interview and various evaluations are assessed and for the content of ?identity? and ?role? concepts and political history of the era, all the elements in his novels has been evaluated on the basis of the identities and social roles of the characters.As a conclusion it has been see that Tanpınar novel characters are not only ordinary people living in ordinary times, but reflecting different aspects and scenes of the civilization evolution expanded in a time period in the novels those are seem to be bounded series, being identities standing out in lighting the daily or political life of society by their roles.