Art Nouvea'da insan imgesi
Human image in art nouveau
- Tez No: 215024
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
19. yüzyılın sonunda İngiltere'de doruk noktasına ulaşan endüstriyel gelişmelerberaberinde, makineleşme ve seri üretimi getirmiştir. Sanat değeri taşıyan elyapımını savunan dönemin sanatçıları tarafından hoş karşılanmayan bu durum, kısasürede tüm Avrupa'da yankı bulmuştur. Bu düşüncelerden beslenip, dönemin sosyalve kültürel yapısından yoğun bir biçimde etkilenerek 19. yüzyılın sonunda ortayaçıkan Art Nouveau akımında; resim, mimari ve uygulamalı sanatlar gibi farklıalanlarda ürün verilmiştir. Bu dönemde kadınların toplum içinde değişen rolleri veözgürleşen davranışları, akımda kadın figürünün yoğun bir biçimde kullanılmasıylasonuçlanmıştır. Aynı şekilde doğa bilimlerinde elde edilen gelişmeler, akımınkarakteristiklerinden olan böcekler ve bitkisel formların kullanımında etkili olurken;Sembolizm akımı ve yeni yeni ortaya çıkan psikoanaliz, karışık varlıklardan oluşaninsan imgesinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Tez, Art Nouveau akımındaüretilen resim, illüstrasyon, afiş, mimari, mobilya, küçük eşya ve takıda kullanılaninsan figürünü incelemekte ve ülkeler arasındaki üslup farklılıklarını göz önündebulundurarak genel bir tablo çizmektedir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 19th century in England, industrial development reached its peak,mechanized industry and mass production came to fashion inline with this situation.Artists and craftsmen who favored the hand made art objects, expressed growingdissatisfaction about mass production. This feeling of disapproval was immediatelyshared by the artists all over Europe. Thus, Art Nouveau was born inspired by thisaesthetics ideas and general social and cultural situation at the end of the 19thcentury. Art Nouveau, was a movement that was applied in various areas of art likepainting, architecture and decorative arts. In this era, woman and her changing rolein the society brought about the extensive use of the female motif in Art Nouveau.Likewise, developments in natural sciences provided the plant and insects motives,which were among the movement?s characteristics. Symbolism and progresses inpsychoanalysis also provided the hybrid image of beings. This thesis, whileinvestigating the use of human image in Art Nouveau movement in painting,illustration, poster, architecture, little objects and jewelry, at the same time alsoprovides a general picture about the topic, by paying attention to the difference instyles in different countries.