Osmanlı Devleti idaresi altındaki Balkanlar (1789-1806)
Ottoman State of Balkans
- Tez No: 215162
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Balkanlar, gerek geçmisteki katkıları, gerekse günümüzdeki önemi sebebiyle modern tarih arastırmalarında daha genis bir yer edinmeyi hak etmektedir.Antik Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı ve Habsburg topraklarının bir parçasını teskil etmis olan ve Avrupa, Asya ve Afrika'nın birlesme noktasını olusturan yarımada, farklı emperyal güçlerin ve hasım ideolojilerin mücadele alanı olageldi. Farklı tarihsel dönemlerde, belli baslı siyasi ve kültürel sınır hatları -örnegin, Dogu (Bizans) ve Batı Roma mparatorlukları, slam âlemi ile Hristiyanlık âlemi, Ortodoksluk ile Katoliklik; günümüzde ise birbiriyle çelisen toplumsal, siyasi ve ekonomik sistemleri temsil eden NATO ve Varsova Paktı askeri blokları arasındaki sınır hatları- burada kesisti. Hasmane dıs etkilere oldugu kadar iç baskılara da maruz kalan bölge, alternatif sistemler için gerçek anlamda bir test zemini teskil etmektedir. Bu yüzden geçen iki asırda Balkanlar, siyasi örgütlenme ve ekonomik gelismenin ulusal ve liberal biçimlerinin kolay kolay görülmez bazı yönlerinin gözlemlenebildigi bir laboratuar islevi gördü. Karlofça Antlasmasını izleyen dönem, Balkan halklarının Osmanlı hükümetinden kopup ulusal, seküler devlet sistemine geçislerine yol açacak hareketlerin baslamasına tanık oldu. Balkanlardaki ulusal isyanlar, Balkan ulusları arasında görece düsük ölçekte isbirligine dayalı bir sekilde, bireysel temelli olarak gerçeklestirildi. Siyasi dönüsüme giden yol, uzun bir yol olacaktı. Osmanlı hâkimiyetinin zayıflayıp tedricen ortadan kalkmasının yavas yavas gerçeklesmesi, bu süreci daha da zorlastırdı. Sultanın mutlak hâkimiyeti altında, dâhili ulusal ve dini çatısmaların önü alındı ve Avrupalıların etkileri yarımadanın çevresiyle sınırlı kaldı. Osmanlı Devleti'nin topraklarını koruma yeteneginin giderek azalması üzerine, Balkan toprakları diger büyük güçlerin göz diktigi bir ganimet alanı haline geldi. 18. yüzyılda, Rus ve Habsburg imparatorlukları, bu topraklarda hâkimiyet tesis etmek için hem Osmanlı mparatorlugu ile hem de birbirleriyle rekabet ettiler. Bölge, 19. yüzyılda diplomasi sahnesinin merkezine tasındı; Avrupalı büyük güçlerin hepsini ilgilendiren Dogu Sorunu, yakın nedenleri Balkan sorunlarıyla derinden irtibatlı bir savas olan I. Dünya Savası'nın basladıgı tarihe kadar en önemli süregen diplomatik mesele olarak kaldı
Özet (Çeviri)
Balkans, due to its significance both in the past and now, has deserved to take a wider place in modern history researches. The peninsula which consists of the some parts of Ancient Greek, Rome, Byzantium, Ottoman and Habsburg lands and forms the junction point of Europe, Asia and Africa, have become the combat area of the different imperialist and adversary ideologies. in different historical periods, the main specific political and cultural border (boundary) lines, such as Eastem (Byzantium) and Western Roman empires, the realm of islam and Christianity, Orthodoxy and Catholicism; as for today, the border lines between the NATO and Warsaw military blocks, which represent the social, political and economic systems in clash with one another, ali intersected here. The region which has became subjected to both interior oppressions and exterior effects hostilely, has formed a test background for the alternative systems in the right sense. Therefore, for the past tvvo centuries; Balkans have functioned as a laboratory in which some vague aspects of the international and liberal forms of political organization and economic development have been observed. The period foliowing Karlofça agreement witnessed the begirming of the movements that would cause Balkan peoples to pass into the national, secular state system after parting from the Ottoman government. The national mutinies in Balkans were realized on the individual base vvith cooperation on lower scale relativity among Balkan nations. The way to the political transformation would take a long time. The realization of gradual collapse of Ottoman rule hardened this process more. Under the ultimate rule of the Sultan, interior national and religious conflicts were avoided and the effects of the Europeans were limited vvifhin the surrounding of the peninsula. As the ability of the Ottoman Empire to protect her lands abated (decreased), the Balkan lands became a land of spoil which the other great forces desired keenly. in the 18 the century, the Russian and Habsburg empires competed vvith both the Ottoman Empire and one another so as to rule on these lands. The region moved to the center of the scene of diplomacy in the 19 the century; The East problem that interested ali the great forces of Europe remained as the most important lasting diplomatic problem by the time Word War I started, the war vvhich is regarded as deeply connected vvith the Balkan problems.