The epic in middle ages: A comparative study of the Anglo-Saxon 'Beowulf' and Turkish 'Oguz Khan'
Orta çağda destan: Anglo-Saxon Destanı 'Beowulf' ile Türk Destanı 'Oğuz Kağan' ın karşılaştırması
- Tez No: 215161
- Danışmanlar: DOÇ.DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Türk destanı Oguz Kagan ile Anglo-Saxon destanı Beowulf'un karsılastırmalı analizini sunar. Buna ek olarak bu iki destan temelinde orta çag destanı kavramını inceler. Kökleri İskandinavya'da bulunan Anglo-Saxon destanı Beowulf Eski İngilizcenin güzel bir örnegidir. İskandinavya'dan İngiltere'ye göç eden üç kabile (Anglo, Sakson ve Jutlar) kendi edebi geleneklerini de beraber getirmislerdir. Beowulf İngiltere'de yeni bir dinin ve Hıristiyanlıgı temsil eden kültürün ısıgında tekrar yorumlanmıstır. Bununla birlikte Hıristiyanlıgın etkisine ragmen zengin pagan kültürü destandaki referanslarını korumustur. Varlıgı Orta Asya'ya dayanan Türk destanı Oguz Kagan zengin bir kültürün ürünüdür. Türkler göç ettikleri her yere bu destan mirasını götürdükleri için Oguz Kagan destanı çok genis bir bölgede canlılıgını korumustur. İslam dinini seçen Türkler Oguz Kagan'ı yeni bakıs açısıyla tekrar yorumlamıslar fakat pagan biçimini de korumuslardır. Her iki destanda evrensel destan gelenegi açısından bezerlikler göstermektedir. İki destan da ozanların tasıdıgı sözlü gelenegin birer ürünüdürler. Oguz Kagan ve Beowulf muazzam kahramanların manzum hikâyeleridir. Her iki destan Orta Çag boyunca göç eden iki milletin edebi ürünleridir. Yeni dinlerin (Hıristiyanlık ve İslam) ısıgında tekrar yorumlanmıstır ve bazı degisiklikler geçirmislerdir
Özet (Çeviri)
This thesis represents a comparative analysis of Turkish epic Oguz Khan and Anglo-Saxon epic Beowulf. Also, the concept of medieval epic is discussed on the basis of these two epics. The Anglo-Saxon Epic Beowulf, which has its roots in Scandinavia, is a fine example of Old English. Three tribes (Anglos, Saxons, Jutes) which migrate from Scandinavia to England brought their literary tradition with themselves. Beowulf is reinterpreted in England in the view of a new religion, and culture representing Christianity. However, despite the effects of Christianity, the rich pagan culture protects its references in the epic The Turkish Epic Oguz Khan, which has its origin in Middle Asia, is an output of a rich culture. As Turks bring this epic heritage wherever they migrate, the epic of Oguz Khan protects its vitality on a vast area. When Turks were converted to Islam, they reinterpreted Oguz Khan in the view of Islam but they also preserved the pagan version. Both epics reveal similarities in the aspect of universal epic tradition. Two epics depend on oral tradition and the bards are the mediators of this tradition. Oguz Khan and Beowulf are the narrations about a mighty hero in verse. Both epics are the literary production of two nations which migrate throughout Middle Ages. They are reinterpreted in the light of new religions (Christianity and Islam) and undergo some changes.