Sâmiha Ayverdi'nin üç eserinde (Hancı, Yusufcuk, Dile Gelen Taş) dinî ve tasavvufî unsurlar
The religious and mystic componants in samiha ayverdi's three works (Hancı, Yusufcuk, Dile Gelen Taş)
- Tez No: 215200
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ayverdi'nin, roman, hikâye, biyografi, deneme, hatırat türünde eserleri mevcuttur. Hancı, Yusufcuk ve Dile Gelen Tas adlı kitaplarında yer alan dinî ve tasavvufî unsurlar bizim tez çalısmamızı olusturmaktadır. ?Sâmiha Ayverdi'nin, Siirlerinde Yer Alan Dinî ve Tasavvufî Unsular? adlı çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Tez çalısmamızda, dinî, tasavvufî, ahlâki, unsurlar olmak üzere üç ana bölüm olusturduk. Dinî unsurlar kısmını itikat, ibâdet ve diger dinî unsurlar olmak üzere kendi içerisinde alt baslıklara ayırdık. tikat kısmını Allah, Melekler, Kitaplar, Peygamberler, Ahiret Günü, Kaza ve Kader konularına göre tasnif ettik. bâdet konusu çerçevesinde Ayverdi'nin kaleme aldıgı pek fazla siiri olmadıgı için bu bölümü kısa tuttuk. Diger dinî unsurlar bölümünde: âyet, haram-helâl, günâh- sevap, cennet- cehennem, dua, seytan, cin ve kurban alt baslıklarını olusturduk. Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde bulunan tasavvufî unsurlar adlı ikinci ana bölümümüzü tasavvufun tanımı ve konusu; tarikat ile ilgili unsurlar olmak üzere iki alt baslıga ayırdık. lk bölümü: vahdet-i vücûd, kalp gönül, ask ve akıl, ten-can- nefs, makam ve haller, seyr-u sülûk, çile ve hasret konularına göre tasnif ettik. Tarikat ile ilgili unsurları mürsid ve mürid olarak iki alt baslıkta inceledik. Tezimizin son bölümünde Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde bulunan ahlâki unsurları ele aldık. Bu bölümümüzü: gaflet-basîret, tevâzu- kibir, kemlik- iyilik, kınama- ayıplama, teslimiyet, ümit, sehvet baslıklı konulardan olusturduk.
Özet (Çeviri)
Ayverdi has got works, on novel, story, biography, essay, memory. Our thesis is about the religious islamic mysticism compenents of Hancı, Yusufçuk Ve Dile Gelen Tas that took place in the poem books of him. Our study ?the religious islamic mysticism compenents of Semiha Hancı?s poemm? , consists of 3 parts. We have formed our thesis in 3 main part: religius, islamic mysticisim and decency. In the religious part of our study, we divided it into 3 sections : belief, worship and other religious compenets. In the belief part, we mentioned about God, angels, religius books, prophets, doomsday, mischance and destiny. In worship part, we considered it short as Ayverdi has not got much poems regarding this. In religious compenebts part, we mentioned about verse of the Koran, unlawful, permissible, sin, deed, heaven, hell, pray, beytan and genie. We seperated islamic mysticism of compenents in Semiha Ayverdi?s Works nto two main parts as the subject of the islamic mysticism and sectarianism. In the first part, we searched exsisting of body, heart, love, brain, life, self personality, mode, ordeal, longing. We searched the sectarianism in two headlines murshis and murhid. In the last part of our thesis, we studied moral values of Samiha Ayverdi. The subjects of that part is carelessness, prudence, modesty, pride, kindness, blame, condemn, submission, expectation and lust.