Osmanlı belgelerine göre Rus elçisi Tolstoy'un faaliyetleri
The Russian ambassador Tostoys activities according to Ottoman documents
  1. Tez No: 215303
  2. Yazar: İSMAİL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZÜBEYDE GÜNEŞ YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmanın amacı XVIII. yüzyılın basındaki Osmanlı-Rus iliskileri baglamında dönemin Rus elçisi olan Pyotr Andreyevich Tolstoy'un bu iliskilerdeki rolünü, Osmanlı Devletindeki faaliyetlerini ve bu süre içersindeki faaliyetlerin Osmanlı-Rus ilisiklerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Bu nedenle çalısma P. A. Tolstoy'un elçilik maiyeti ile birlikte stanbul'da bulundugu 1702?1714 yılları arasındaki zamanı kapsamaktadır. Giris bölümünde baslangıcından XVIII. yüzyıla kadar Osmanlı-Rus iliskileri ele alınmakta olup birinci bölümden itibaren Tolstoy'un Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki siyasi iliskilerine dair faaliyetlerine geçilmektedir. kinci bölüm, Hristiyanların kutsal mekânlarının Osmanlı topraklarında olması hasebiyle dini alandaki faaliyetlerine ayrılmıstır. Üçüncü bölüm bu dönemdeki Osmanlı-Rus ticaretinin mahiyetini ve Rus tüccarların Osmanlı topraklarında karsılastıklar problemlere dair verileri degerlendirmeye yöneliktir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise Tolstoy'un elçiligi sırasındaki gündelik yasantısına deginilmistir. Bütün bu arastırmalar sonucunda P. A. Tolstoy'un Osmanlı-Rus iliskilerinde siyasi alanda oldukça etkili oldugu, dini ve ticari alanlarda ise kısmen basarı sagladıgı sonucuna varılmıstır. Bir elçi olarak P. A. Tolstoy, Osmanlı topraklarında görev yaptıgı süre içinde diger elçilerden farklı bir muamele ile karsılasmamıs ve farklı bir uygulamaya tabi tutulmamıstır. Çalısmamızı ortaya koyarken temel kaynagımız Osmanlı arsiv belgeleridir. Belgelerin yanında dönemin kronikleri de ayrı bir yere sahiptir. Tabiî ki Osmanlı-Rus iliskilerine dair telif eserler de çalısmamızda kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of Pyotr Andreyevich Tolstoy who was the ambassador of Russia at that time in relation to the Ottoman Empire and Russia, his activities in the Ottoman Empire and the effects of his activities to the relations of the Ottoman Empire and Russia in this period in the context of relation of the Ottoman Empire and Russia in the early 18th century. For this reason, the study includes the years between 1702 and 1714 that Tolstoy was staying in Istanbul with the attendants of the embassy. The relation of the Ottoman and Russia is examined from the begining of it until the 18th century in the introductory. As for the first chapter, Tolstoy?s activities about political relations between the Ottoman Empire and Russia are focused on. The second chapter is about his activities related to religious matters because of the existence of holly Christian places in Ottoman country. The third chapter is aimed at realizing the true nature of the trade between Ottoman Empire and Russia and data concerning problems that Russian merchants encountered in Ottoman country in this period. Daily life of Tolstoy during his embassy is touched upon in the fourth chapter which is the last chapter. Eventually of all, this research concluded that P. A. Tolstoy was being rather effective in political relations of the Ottoman Empire and Russia but providing achievemenet partly in religious and merchant spaces. As a ambassador, Tolstoy didn?t encounter any privileged procedure during his time in Ottoman country and he wasn?t subjected to any different implementations. While preparing this study, our main resource was the documentation of the Ottoman Archives. Additionally, the chronicles of that period also have an important role. Of course, compilation works regarding relations of the Ottoman Empire and Russia are also used in our study.