Birinci Dünya Savaşı yıllarında Balıkesir'de sosyal hayat
Social life in Balikesir during World War I
- Tez No: 215304
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birinci Dünya Savası süreci Osmanlı mparatorlugu için yasamsal degeri olan ve bu nedenle askeri ve uluslararası iliskilerinin ön planda tutuldugu, dünya devleti olma niteliginin sona erdigi bir dönemdir. Bu baglamda her eylem temelde insanların mutlulugu için icra edildiginden, önemli bir cografi mevkide bulunan, çok milliyetli bir yapıya sahip Karesi livasının ve özellikle merkez kaza olan Balıkesir halkının savas sırasında sosyal yasamlarında yaptıklarının da büyük önemi vardır. Sadece savasın dört yıl gibi uzun bir süre devam etmis olması dahi insanların yasamlarında baska degerlerin var olması için yeterlidir. Bir cephe savası niteligi tasıması nedeniyle Balıkesir halkı savasın korkunçlugunu cepheye gönderdigi yakınları ve liva genelinde kurulmus olan harp hastanelerine getirilen hasta ve yaralılar vasıtasıyla görmüstür. Savasın sürdürülmesi de halkın destegiyle olmus, Balıkesir'de bu nedenle essiz sosyal yardımlasma örnekleri gösterilmistir. Savasın kaçınılmaz bir sonucu olarak olusan yetim, sehit çocukları ve kimsesizler kitlesi yetkililerin öncülügünde halk tarafından sahiplenilmistir. Egitim ve ögretim gelistirilmeye çalısılmıs, kültürel faaliyetler yapılmıs, çesitli eglence ve gelir saglama amaçlı etkinlikler düzenlenmistir. Hayat sadece olumlu yönleriyle devam etmemistir. Çesitli suçlar islenmis, kisisel ve ticari ahlakta yoksunluklar olusmus, asayis ve güvenlik hizmetlerinde özellikle eskıya çetelerinin meydana getirdigi önemli sorunlar yasanmıstır. Karesi livası halkı bir bütün olarak gündelik yasamları çerçevesindeki olagan süreç ile savasın etkisiyle birtakım degerlerde meydana gelen degisimi birlestirmistir. Devletin sürdürdügü var olma mücadelesi, insanların her seye ragmen sosyal iliskiler gelistirdigi bir hayat ihtiyacı duydugu realitesini degistirmemistir. Dönemi yansıtan temel kaynak olarak Karesi Gazetesi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Despite the most destructive effects of war, it is the uppest form of unsoluted interstate relations as the last applicable method. The First World War had a global effect with its results. The Great War caused deep changes on the structure of state and people of Ottoman people. This war also affectted winners beside losers. Balıkesir felt hot instants of the war because of Çanakkale front. And, the dynamics of the Balıkesir people forwarded them to see social aspects of the life in war conditions. Although they had too problematic time, social requriements were still essentials of the life. As an inevitable outcome of the World War I Balıkesir had many orphans, martyrs? children and unattended people. These people were protected by Balıkesir people and local government authorities. Education was tried to be promoted, cultural activities were performed, entertainment activities were organized, also some other activities were done by intention of gaining income for war purposes. The life did not only contain positive aspects but a lot of crimes were commited, personal and trading moral values were spoiled, general security was broken down, especially bandit groups created many problems in rural areas. Karesi people internalized their social life and effects of the war within entirety. Even having a struggle for existence could not change the need of social life. Newspaper Karesi was used as an essential source that reflects the mentioned period