Neoklasik iktisat teorisine metodolojik açıdan eleştirel bir yaklasım
A critical-methodological approach to neoclassical economictheory
- Tez No: 215478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalısma, egemen iktisat görüsüne yöneltilen metodolojik elestirileri incelemektedir.Söz konusu elestiriler degerlendirildiginde, iktisadın benimsedigi yöntemlerin ve analizaraçlarının, toplumu incelerken bazı durumlarda yetersiz kaldıgı görülmüstür.Tümdengelimsel yönteme dayanan pozitivist metodoloji, iktisatçının zaman zamantoplumsal gerçekligi kavramasını engellemektedir. Bu dogrultuda benimsenenmatematiksel yöntemler de iktisatçının gerçekdısı varsayımlar kullanmasına ya dagerçekdısı sonuçlara ulasmasına neden olabilmektedir. ktisatçının algı biçiminietkileyen ideolojik faktörler de bütünüyle nesnel ve gerçekçi bir analiz yapılmasınıengellemektedir.Çalısmada ayrıca, egemen iktisada yönelen bu elestirilere neden olan problemlerekarsı çözüm önerileri içinden ?gerçekçilik? ve ?çogulculuk? yaklasımları incelenmis ve buyaklasımların önündeki metodolojik problemler çözümlendigi taktirde, diger sosyalbilimlerle ve heterodoks iktisat okulları ile yakın bir iliski içine giren ?çogulcu? biriktisadın, ekonomik problemlere karsı daha gerçekçi çözümler üretme potansiyelininyüksek oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research examines the methodological criticisms about mainstream economics.Focusing on these criticisms showed us that the methods and analytical tools ofeconomics are insufficient in specific conditions. The deductivist-positivist methodolgycan prevent the economists from understanding the social realism. The mathematicalmethods used can force the economists to use unrealistic assumptions or reachunrealistic conclusions. The ideological factors affecting the economists? perceptionalso prevent them from making a totally objective and realistic analysis.In this work, we also examine the ?realist? and ?pluralist? approaches as potantialsolutions to the problems criticized. We conclude that, if we can overcome themethodological problems, a ?pluralist? economics which constitute a close relationshipwith the other social sciences and heterodox schools of economics, has a very largepotential to create realistic solutions to economic problems.