Uluslararası turizmde Rus turizminin yeri ve Türk ? Rus turizm ilişkilerinin değerlendirilmesi
Place of Russian tourism in international tourism scene and research of relationship between Turkish-Russian tourism
  1. Tez No: 215479
  2. Yazar: OXANA MULYUKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rusya'nın serbest piyasa ekonomisine geçim süreci ile birlikte son yıllarda ortayaçıkan varlıklı Rus kesiminin tatillerini yurtdısında degerlendirmeye baslaması ve gittikleriülkeler için yüksek tüketim talepleri ile önemli bir gelir kaynagı olusturması, bu ülkevatandaslarını sadece Türkiye açısından degil diger ülkeler açısından da hedef kitle halinegetirmistir. Bu itibarla, söz konusu hedef kitleye yönelik olarak etkin bir tanıtım programıdüzenleyerek, Rus vatandaslarının tatillerini Türkiye'de degerlendirmeleri imkanınınyaratılması halinde, kültürel iliskilerin yanı sıra ticari iliskilerde de önemli gelismelerkaydedilebilmesi için imkan yaratılmıs olacaktır.Bu tez çalısmasının temel amacı, Rusya'nın iç ve dıs turizm potansiyeliniarastırarak, dıs turizm hususunda Rus turistinin yeri ve Türkiye'ye olan bakıs açısıincelendi. Çalısmamızda zengin dogal kaynakları ve büyük sanayi potansiyeli olanRusya'nın Türkiye için yalnızca ticari ortak olarak kalmayıp, yakın gelecekte hem kültürelhem de turistik anlamda sıkı iliskileri olan ve uzun dönem isbirligi sürdürebilecek,karsılıklı yararlar saglayabilecek, iki ülke arası turizm sektöründe daha güçlü bir partnerlikiçin kanıt ve öneriler ile vurgu yapıldı.
Özet (Çeviri)
As a result of Russia?s entrance to free market economy, the fact that wealthyRussians? spending their holidays abroad and creating an important income resource withhigh consumption demands for countries they go, made its citizens a target audience notonly for Turkey but also for other countries. It is stated that in condition of creatingopportunities for Russian citizens to spend their holidays in Turkey by organizing aneffective presentation program for the target audience, there would also appearopportunities to develop important commercial relationships as well as culturalrelationships.The aims of this thesis lie on potency of inner and outer tourism of Russia, what theplace of Russian tourists on world tourism is, how Russian tourists? attitude is towardsTurkish tourism. Russia with its natural wealth and potential power of industry is not onlya trade partner of Turkey, but also claimant on strong, long term of cultural and touristrelations. All these facts and offers on this issue are shown in the context.