Inventory control system a case study
Stok kontrol vaka analizi
  1. Tez No: 21548
  2. Yazar: NERİMAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dr. Erdal Ere! Şubat 1992, 67 sayfa Stok kontrolün 2 amacı vardır. Bunlardan birisi müşteriye verilen hizmeti, doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda sunarak, en üst seviyeye çıkarmak, diğeri ise bu hizmeti verirken maliyeti en alt düzeyde tutmaktır. Stok kontrolün en büyük problemi sipariş politikasını belirleyerek, siparişin ne zaman ve ne kadar verileceğini belirlemektir. Bu çalışmada ufak bir ticari firma için, stok kontrol stratejisi belirlenmeye çalışılmıştır. A-B-C klasifikasyonu ürünleri önemlerine göre ayıran bir metottur. Bu metotla elde edilen sonuçlar doğrultusunda her ürün için bir stok kontrol mekanizması geliştirilebilir. Her ürün için bir sipariş politikası belirleyebilmek için gerekli bilgiler toplanmış ve işlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Stok kontrol sistemi, A-B-C klasifikasyonu, müşteri servis düzeyi. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVENTORY CONTROL SYSTEM A CASE STUDY Neriman Kocaoglu M.B.A. Supervisor : Assist. Prof. Erdal Ere! February 1992, 67 pages There are two objectives of inventory control system. The first one is to maximize the level of the costumer service by having the right goods in sufficient quantities, in the right place, and at the right time. The other is to minimise the cost of providing the right level of customer service. The inventory problem is to determine an ordering policy, determinig when to order and how much to order. In this study, an ordering policy is attempted to be determined for a small merchandise company. The ABC approach is one method to classify inventory items according to their importance. Different ordering policies could be used according to the result of A-B-C classification. The required data are collected and processed in order to determine the ordering polic for each item. Key words : Inventory control system, A-B-C classification, customer service level.