Xvıı. yy. Osmanlı divan bürokrasisindeki değişimlerin bir örneği olarak mühimme defterleri
The mühimme defterleri as a pattern of changes in Ottoman bureaucracy in the seventeenth century
  1. Tez No: 215493
  2. Yazar: EMEL SOYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN M. EMECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Divan-ı hümayun toplantılarının kaydedildiği defterlerden biri olan Mühimme defterleri siyasi, sosyal ve askeri tarih gibi birçok konuda temel kaynak olma vasfını taşırlar. Bununla birlikte, bu defterler Osmanlı bürokratik işleyişini anlamada önemli kaynaklar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışma, Mühimme defterleri üzerinden Osmanlı bürokrasisinde yaşanan değişimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümünde, ilk örnekleri XVI. yüzyılda görülen Mühimme defterlerinin XVII. yüzyıldaki durumu ele alınmıştır. XVII. yüzyıl Mühimme defterlerinin geçirdiği değişimler ise, tezin ikinci bölümünün konusunu teşkil etmektedir. Son olarak, tezin üçüncü bölümünde, XVII. yüzyılda yaşanan bürokratik gelişmeler sonucu ortaya çıkan Şikayet defterleri ile Mühimme defterleri şekil özellikleri ve muhteva bakımından karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
the 17th century Mühimme registers. In this regard, the first section provides a general picture of the 17th century Mühimme registers; whereas the second section is devoted to the transformation that these registers passed through in the midst of the 17th century. In the last section of the thesis, the Şikayet registers that came into being as a novelty of Ottoman bureaucratic change in the same period is compared with the Mühimme registers in terms of form and content. The Mühimme registers that list among the primary registers in which the rulings of the imperial council was recorded, serve as a basic source in political, social, and military matters of the Ottoman Empire. In addition to their importance for socio-political history, these registers proved to be helpful in understanding the pattern the Ottoman bureaucracy functioned. This thesis aims to survey the bureaucratic change in the Ottoman administration through a close investigation of