The relationship between language and gender in david Mamet's plays
David Mamet'in oyunlarında dil ve cinsiyet ilişkisi
  1. Tez No: 215494
  2. Yazar: GİZEM KURTSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde David Mamet'ın The Woods, Sexual Perversity in Chicago, ve Oleanna adlı oyunlarında yer alan karakterlerin iliskileri, konusma biçimleri ve toplum tarafından belirlenen kimlik konumları incelenerek, toplumsal cinsiyet ve dil arasındaki iliskiler ele alınır. Yapısal ve baglamsal açıdan farklılıklar gösteren bu oyunların ortak noktası, birebir insan iliskilerinin toplumsal etkilesimin bir yansıması olarak betimlenmesidir. Oyunlar toplumsal cinsiyetin kültürel kodlar tarafından belirlendigini ve cinsel rol davranıslarının bireylerce sorgulanmaksızın kabul edildigini örnekler. Erk ve kimlik arasındaki baglantıların da ele alındıgı bu çalısmanın temel sorunsalını, toplumsal cinsiyet ve söylem iliskisinin hangi biçimlerde karsımıza çıktıgı, cinsiyet rollerinin dilde nasıl yapılandırıldıgı ve dolayısıyla nasıl degismeye açık oldugu gibi sorulara Mamet'ın oyunlarında verilmeye çalısılan yanıtlar olusturur.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies the relationship between gender and language through a close examination of the interaction, the speech patterns, and the socially constructed identity positions of Mamet?s characters in The Woods, Sexual Perversity in Chicago, and Oleanna. The three plays selected for analysis vary in terms of structure and setting, yet they are all preoccupied with the portrayal of oneto- one relationships as a model of social interaction. The plays, indeed, illustrate how gender is culturally constructed, and how conventional patterns of sexual identities are unquestionably accepted by the individuals. Mamet?s representation of the relationship between power and identity also fall within the scope of this study insofar as their connection with gender issues is concerned, but the main focus of the dissertation is on the ways in which the plays show gender?s relation to discourse, and reveal how gender roles are constructed within language and, hence, are subject to change.