Müsteri yoğunlugu ile tüketici alışveriş davranışı ilişkisine yönelik teknoloji marketinde bir pilot araştırma
A research of the relationship between customer density and consumer shopping behavior in a technology market
- Tez No: 215536
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Perakendecilikte magaza atmosferi kavramı giderek önem kazanan birkonudur. Tüketiciler rahatça alısveris yapabilecekleri hos bir atmosfere sahipmagazaları tercih etmektedirler. Artan nüfus ve talep, perakende magazalardakimüsteri yogunlugunu arttırmakta ve bu konuyu arastırmaya deger kılmaktadır.Bu çalısmada perakendecilik, perakendeciligin dünyada ve ülkemizdekigelisimi ile magazaların fiziksel planlaması, magaza atmosferi ve magaza kalabalıgıkavramları hakkında bilgiler verilmis, magaza kalabalıgının tüketicilerin alısverisdavranısını nasıl etkiledigi arastırılmıstır. Arastırma yöntemi olarak yüz yüze anketinuygulandıgı bir teknoloji markette, magazanın yogunluguna göre müsterilerinalısveris davranısları arasında fark olup olmadıgı arastırılmıstır.Arastırma sonucunda, magazadaki fiziki müsteri yogunlugu ile tüketicilerinkalabalık algılaması arasında anlamlı iliski bulunmustur. Ayrıca sonuçlar,müsterilerin kalabalık algılaması ile bazı tüketici alısveris davranısı degiskenleriarasında ilgi oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Store atmosphere has become an important topic in retailing. The customersprefer to shop comfortably in pleasantly designed stores. The growing populationand rising demand increase the density of customers in the retail stores and make thisissue worth to research.In this study; general information about retailing, development of retailing inTurkey and in the world, the physical planning of stores, store atmosphere and storecrowding were given. The effect of crowd on customers has been investigated. Aface to face questionnaire was conducted in a technology market, in order todetermine if there was a difference in costomer?s shopping behavior in various levelsof customer density.It was found that, there is a significant relation between customer density andperceived crowd of store. There is also significant relation between perceived crowdand customers shopping behavior.