İzzî Divanı (tenkitli metin-inceleme)
Izzi?s Divan (Criticaltext-investigating)
  1. Tez No: 215583
  2. Yazar: ABDULLAH KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu arastırmada amaç, XVIII. Asır tasavvuf sair ve alimlerinden EsrefzadeAhmed zzeddin Efendi'nin hayatı ve eserlerini arastırmak ve onun ``zzî'' mahlaslısiirlerinden meydana gelen Divan'ını inceleyerek sair ve eserinin Türk kültür veedebiyatındaki yerini belirlemektir.Buradaki çalısma bir giristen sonra sairin hayatı ve eserlerinin arastırılması,Divan'ının sekil ve edebi sanatlar bakımlarından incelenmesi, Divan'ın tasavvufiaçıdan ele alınması ve çeviri yazısının yapılarak tenkitli metnin ortaya konulmasıolmak üzere dört bölüm halinde yapılmıstır.Bu çalısmanın zzî gibi degerli sahsiyetlerin tarihin derinliklerindençıkarılarak Türk kültürü ve edebiyatındaki yerini alması bakımından yararlı olacagıumulur.
Özet (Çeviri)
The target in this research is to have information about the life of EsrefzadeAhmed zzeddin Efendi who was one of the sufist poets and scientists of XVIII.Century, his books and investigating his Divan which has his poems with hisnickname ``zzî?? to designate the importance of the the poet and his Divan inTurkish culture and literature.The study here is four parts after the introduction as the research of the lifeof the poet and his books and the forms and literary expressions in his Divan and themystic ideas in his Divan and writting his Divan with transcription alphabet todetermine the critical text of it.It?s hoped that this kind of a study will beneficial at the points of that; theimportant persons as Izzî will be in their own worth in Turkish culture and literaturebeing researched through the history.