Mitos'tan Logos'a geçiş sürecinde Tragedya'nın yeri ve önemi
The function of Tragedy in the process of transition from Myth to Logos
  1. Tez No: 215584
  2. Yazar: BURCU BİBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mitostan logosa geçiş sürecinde tragedyanın yeri ve önemi adlı tezimize; öncelikle mitleri ve mitosları, ve buna bağlı olarak da mitolojiyi araştırmakla başladık. Sürecin ilk aşaması; aynı zamanda, insanın bilgisinin ilk kaynağı sözlü geleneğin ürünleri olan, mitosları da ortaya koymaktadır. Homeros ve Hesiodos ile birlikte Yunan dünyasında, mitlerin nasıl yorumlandığı ifade edilmektedir. Yunanlılar'ın mitosları ve mitolojiyi nasıl akılcılaştırdıkları, mitostan logosa geçiş sürecinin gelişimi ile birlikte incelenmiştir. Bu sürecin önemli bir evresi olan Tragedya Sanatı'nın, hem işlevi hem de bu süreç içinde oynadığı rol araştırılarak tezin süreci devam etmiştir. Daha sonra da, mitostan logosa geçiş sürecinin son aşaması olarak; Yunan felsefesinin mitosu ve tragedyayı nasıl yorumladığı gösterilmeye çalışılacaktır. Tezin takip etmeye çalıştığı tarihsel süreç içinde, söz ve konuşma (logos) yönteminin nasıl bir evrim geçirdiği de ortaya çıkacaktır. Sonuç kısmında ise; mitos ile logos arasındaki ilişkinin ve süreç içindeki gelişiminin aslında paralel bir biçimde olduğu yorumlanarak tartışılacaktır. Böylelikle, günümüz dünyası içinde mitosun aldığı yeni boyuta ışık tutulmuş olacaktır
Özet (Çeviri)
We have begun our thesis ?The Function of Tragedy in the Process of Transition from Myth to Logos? through an examination of myths and thereby mythology. The first level of this process points out the myths which are the products of verbal tradition as the primitive source of human knowledge. We explained the way of interpretation of myths in Ancient Greek world through the works of Homeros and Hesiodos. We also examined how Greeks rationalized the myths and mythology in connection with the process of transition from myths to logos. An inquiry of the function and the role of tragedy as a touchstone in this process followed. Finally, we tried to show the last stage of this transition, namely, interpretation of myths and tragedy by Ancient Greek philosophy. The evolution of the method of word and speech (logos) was also revealed in the historical context through which our thesis has been developed. In the conclusion section, it is stated that the relation between myht and logos is in accordance with the development throughout the process. Thus, we tried to shed light on to the present situation of the myths in modern world.