Hâfız-ı Şîrâzî'nin bazı gazellerine şerh tekniği açısından Sûdî ve Konevî'nin yaklaşım tarzları
Approaches of Sudi and Konevi to some Ghazels of Shiraz of Hafez in point of interpretation techniques
- Tez No: 215619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLLÂ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezimizin konusu, klasik edebiyatımızda Hâfız-ı Şîrâzî'nin divanı üzerineşerhleriyle tanınmış, biri 16.yy'da diğeri 19.yy'da yaşamış Sûdî ve Vehbî-iKonevî'nin, Hâfız'ın özellik arzeden gazellerini şerhederken kullandıkları metodunmukayesesidir.Söz konusu çalışma ile Osmanlı şerh geleneğinde otoritesi yadsınamayacakSûdî-i Bosnevî'nin Hâfız şerhinin kritiğinin yanı sıra, bu geleneğin daha çoktasavvufî kolunu temsil eden Vehbî Efendi şerhinin kendi içinde bir sistem takipeden yorumlarını inceleme amaçlanmıştır.Bu şerhlerin analitik mukayesesine geçilmeden önce şerhi yapılan Hâfız-ıŞirâzî'nin yaşam öyküsü, edebiyatımızda şerh geleneği, iki şârihin hayatları, eserlerive mezkûr şerhlerinden örnekler verilmiştir.Bunlardan sonra Sûdî ve Vehbî-i Konevî'nin Hâfız divanını şerhlerindenseçilen 9 gazel çağdaş ve geleneksel Hâfız bilimcilerin de görüşleri sunularakmukayese edilmiştir.Son bölümde ise iki şârihin metinlere yaklaşım tarzlarının niteliği ve buniteliklerin edebiyatımız için ehemmiyeti konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of our thesis is the comparison of the methods applied bySudi (16th century) and Vehbî Konevi (19th century), who are wellknown in ourclassical literature with their annotations on Hafez of Shiraz, in their annotations onsome typical ghazals of Hafez.What is aimed in this work is a critique of the annotations of Sudi Bosnevi,whose authority in the Ottoman tradition of annotation cannot be denied, and ananalysis of the interpretations of the annotations of Vehbî Efendi, who is more arepresentative of the sufistic branch of this tradition.ivThe biography Hafez of Shiraz, the tradition of annotations in our literature,the biographies of the two annotators, their works and examples from theirmentioned annotations are included before moving on to the analytical comparison ofthese annotations.Following these, 9 ghazals chosen from Sudi?s and Vehbî-i Konevi?sannotations of the Divan of Hafez are compared, along with the views ofcontemporary and traditional Hafez scholars.In the last chapter, the qualities of the styles of these two annotators in theirapproaches to the texts and the significance of these qualities is treated.