Turizmde müşteri kaynaklı mekansal bilgi dinamikleri -Antalya örneği-
Customer oriented territorial knowledge dynamics in tourism sector -Antalya survey-
- Tez No: 215722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALİ DULUPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinde hızla gelişen iletişim teknolojileri, bilginin hızla yayıldığı ve önünün alınamaz hale geldiği bir sürecin yaşanmasına neden olmuş, sosyal bilimciler içine girilen yeni devri bilgi toplumu olarak ifade etmişlerdir. Bilginin irdelenmesi tüm bilimlerin ihtiyacı olsa da, ona anlam yüklemek, onu tanımlamak ve sınıflandırmak işi sosyal bilimcilere düşmüştür. İktisatçılar bilgiyi ilk olarak büyüme teorilerinde ayrı bir başlık olarak incelemeye başlamış, özellikle evrimci iktisat çerçevesinde ekonomilerin gelişmesinde bilginin rolünü irdelemişlerdir.Türkiye ekonomisinde liberalizasyon dönemi olarak adlandırılan 1980 sonrası dönemde, ülkenin döviz ihtiyacını karşılaması ve cari açığın en büyük ilacı olarak görülmesi nedeniyle turizm sektörü çalışmaya kaynaklık teşkil etmektedir. Bu dönemde büyük bir sıçrama yaşayan Türk turizminin sacayaklarından biri olan Antalya bölgesinin ne tür dönüşümlerden geçtiği, evrimci iktisadın tarihsel inceleme alanlarından birini oluşturmaktadır.Hizmet sektörüne bağlı firmaların yaşadığı sıçramalar organizasyonel inovasyon tanımında ifade alanı bulduğu için, turizm sektörünün Türkiye'deki bu dönüşümü bu bağlamda incelenmekte ve inovasyon biyografilerine temel teşkil edecek bir bilgi biyografisi çıkarılmaktadır. Çalışmada özellikle 2000 yılı sonrası Antalya bölgesinin yaşadığı Rus ve Slav ulusları pazarındaki büyüme ele alınmakta ve ne tür faktörlerin bu büyümede etkili olduğu açıklanmaktadır.Çalışma, biyografi tespiti üzerine kurulu olduğu için, ağırlıkla dokümantasyon ve yüz yüze mülakat tekniklerine bağlı kalınarak gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze görüşmelere dayanarak tespit edilen bilgi hareketleri, aktörler bağlamında değerlendirilerek bilgi dinamiği tanımına uygun olarak işlenmekte ve aktörlerin hareketliliği belirlenen zaman periyodu içerisinde tasnif edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Telecommunication technologies that progressed very rapidly in the fourth quarter of twentieth century has resulted with a process in which the knowledge is diffused rapidly and irreversibly and social scientists has conceptualized this new process as knowledge society. Although all branches of science need the explication of knowledge, the act of defining, categorizing and giving meaning to the concept was done by social scientists. Economists started to examine knowledge as a separate title in growth theories initially and explicated the role of knowledge in the development of economies especially with the framework of evolutionary economics.In the post-1980 period that is designated as the liberalization period in the Turkish economy the tourism sector was accepted as a need to satisfy the foreign exchange demand and the greatest cure of the current deficit and therefore constitutes the main theme of the study. What kind of a transformation was lived in Antalya Region, one of the trivets of the Turkish tourism that experienced a major bound in this period, has been one of the fields of historical study of the evolutionary economics.As the bounds the firms of service sector experienced can be defined with organizational innovation, the transformation of tourism sector in Turkey is analyzed in this framework and a knowledge biography that will serve as a basis to innovation biographies is developed. In the study, especially the growth of Russian and Slav markets in the Antalya Region after 2000 and what kind of factors had affects in this growth are analyzed.As the study centers on biography determination, documentation and face-to-face interview techniques are used. Knowledge movements determined by face-to-face interviews, by evaluating in the context of actors, are processed in accordance with the definition of knowledge dynamics and the mobility of the actors is assorted in the pre-determined time period.