The International monetary fund and the origins of the Latin American debt crisis
  1. Tez No: 21573
  2. Yazar: ARZU MADENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu tezde Uluslararası Para Fonu 'nun (IMF) dünyadaki siyasal ekonomiye etkisi ele alınmaktadır. Tezin bütününde, tartışma şu ana tema üzerinde yoğunlaşmaktadır: Uluslararası para sistemini yönetmek ve 1920 ve 1930'larda yaşanan başka bir krizi önlemek amacıyla kurulan Uluslararası Para Fonu, 1982 'de Latin Amerika borç krizinin oluşmasına dolaylı olarak katkıda bulunmuş ve Bretton Woods sistemiyle kendisine ver ilen rolü yerine getirememiştir. Bretton Woods sisteminde IMF 'ye verilen rol anlatıldıktan sonra tez, IMF'nin borç krizine olan dolaylı katkısını irdelemekte ve IMF'nin uluslararası para sistem inde ki relative olarak etkisizliğinin nedenleri dünyadaki güç dağılımının değişmesine bağlanarak anlatılmaktadır. Son olarak, Brezilya IMF'nin borç problemini önlemekteki başarısızlığına örnek olarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis concentrates on the impact of International Monetary Fund on the global political economy. The main argument is that the International Monetary Fund founded origi nally to manage the international monetary system and to avoid another crisis of the 1920s and 1930s, had indirectly contributed to the origins of the 1982 Latin American debt crisis and could not realize its role attributed.to it in the Bretton Woods system. After explaning the role attributed to the IMF in the Bretton Woods system, the thesis concentrates on the indirect contri bution of the IMF to the debt crisis and discusses the IMF's rela tive ineffectiveness in the international monetary system with respect to the change in the global distribution of power. Finally, Brazil is given as a case study of the IMF's inability to prevent the debt problem.