The international monetary fund and the world trade organization and national economic sovereignty
Uluslararası para fonu ve dünya ticaret örgütü ve ulusal ekonomik bağımsızlık
- Tez No: 206338
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETTeknoloji, bilgi ve finans alanlarındaki son gelişmeler kapitalizminküreselleşmesini hızlandırmaktadır. Uluslararası organizasyonlardan olan IMF(Uluslararası Para Fonu), DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) ve DB (Dünya Bankası),kapitalizmin yayılması için ana enstitüler haline gelmişlerdir. Bu enstitüler; kapitalizm içinuygun olan ortamı sağlamak amacı ile ?kredi koşullarını? ve ?ticaret kurallarını?kullanmaktadırlar. Son dönemde, bu enstitülerin fonksiyonları araştırmacılar arasında birtartışma konusu olmuştur. Kredi koşulları ve kurallar, bazı durumlarda, hükümetlerinpolitika uygulama egemenliklerini aşındırabilmektedir.Bu tez çalışması, IMF ve DTÖ' nün küresel dünyadaki fonksiyonlarını içermekteve hükümetlerin politika hedefleri ve araçları ile alakalı olan kredi koşullarını vekurallarını tek tek incelemektedir. Ulusal hedefler seçilmiş ve bu hedeflere ulaşmak içingerekli araçlar çalışılmıştır. Koşullar ve kurallar, hangi durumlar altında ulus-devletlerinpolitika uygulama güçlerinin üzerinde bir engel olabileceğini göstermek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe globalization of capitalism is accelerated by the recent developments intechnology, information, and finance. International organizations, such as the IMF, theWTO and the WB, have become the main institutions of capitalism spreading to the worldeconomies. These institutions use their ?loan conditionalities? and ?trade rules? to createan environment suitable for capitalism. Recently, an argument has emerged amongscholars about their functions in globalization. The ?loan conditionalities? and ?traderules? may erode the sovereignty of government authorities in policy making under somecircumstances.The thesis discusses the functions of the IMF and the WTO in the global world andexamines each of the loan conditionalities and rules that are related to the policy objectivesand instruments of governments. The national objectives are selected and suitable policyinstruments are studied to reach these objectives. The conditionalities and rules areexamined to show under which conditions they may become constraints on the policymaking power of nation-states.