Betonarme yapıların doğrudan yerdeğiştirmeye dayalı sismik tasarımı
A direct displacement based seismic design of reinforced concrete structures
- Tez No: 215906
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde kullanılan performansa dayalı tasarım metotlarından en yaygın olanı kuvvete dayalı tasarım metodudur. Ancak şu bilinmektedir ki deprem sonucunda oluşan yatay kuvvetler, yapıda yatay yerdeğiştirmelere, bu yerdeğiştirmeler da yapıda, yapısal ve yapısal olmayan hasarlara neden olmaktadır. Bu hasar potansiyelini kuvvete dayalı tasarım ile kontrol altında tutabilmek yerdeğiştirmye dayalı tasarıma göre daha zordur. Kuvvete dayalı tasarımda sırasıyla: ön boyut belirlenir, daha sonra yapısal periyot ve elastik ivme spektrumu kullanılarak elastik spektral ivme katsayısı bulunur ve en sonunda elde edilen yatay deprem kuvvetlerine göre yapı tasarlanır. Yerdeğiştirme kontrolü ise en son yapılır. Yerdeğiştirmye dayalı tasarımda ise, tasarıma hedef bir yerdeğiştirme seçilerek başlanır.Yapılan çalışmada ayrıca doğrusal olmayan statik itme analizi ile doğrusal olmayan dinamik analiz karşılaştırılmıştır. Bu uygulamalar için Nonlin dinamik analiz programı ve İdecad programı kullanılmıştır. Ayrıca bu yöntemlere ait yapısal çözümleme, elemanların tasarımı, hesaplarda izlenen yollar, yerdeğiştirme profilinin elde edilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Now a days, among the methods based on performance, the methods based on force is more widely used. But it must be known that after an earthquake in a building, horizontal forces result of are created, these cause the building to make horizontal displacement which causes structural and non structural damages in a structure. The potential of this damage controlling is more difficult with the force-based design than displacement-based design. In force-based design: firstly, dimensions are determined then structural period and by means of elastic acceleration spectrum the elastic spectral acceleration constant is found. Then, according to the found horizontal earthquake forces, the structure is designed. Displacements control is done at the end. As for the displacement based design, a target displacement is selected.In this thesis, also nonlinear dynamic analysis and nonlinear static analysis were compared. Nonlin programme and Idecad programme is used for this applications. Also structural analysis which belongs to this method, design of the elements, the methods for computation and obtaining of the displacement profile were investigated.