Merkezi çaprazlı ve dış merkez çaprazlı çok katlı çelik yapıların doğrusal olmayan davranışında sünekli düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of ductility levels of concentric and eccentric braced multi storey steel buildings due to the non-linear behavior
  1. Tez No: 216045
  2. Yazar: MİTHAT BORA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NECATİ YELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
% 95'i deprem bölgesinde bulunan ülkemizin, % 90 nüfusu bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca sanayimizin % 95'i de bölgede olduğu dikkate alınırsa önemli bir deprem riski ile karşı karşıya bulunmaktayız.Ülkemizin Avrupa Birliği Ülkesi olma aşamasındaki uyum paketleri çerçevesinde İnşaat Mühendisliği dalında da yönetmeliklerimizin bu doğrultuda olması için büyük gayret göstermektedir.Bu bakımdan örnek olarak çok katlı bir ofis binası ele alınmış ve bu binanın merkezi çaprazlı ve dışmerkez çaprazlı olması halinde süneklik davranışları hesaplanmış ve birbirleriyle karşılaştırılarak uygun sistem araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
%90 of population is located at the region of %95 of our country. We are faced with an earthquake risk due to %95 of our industry is also located at this region.By the way of integration in Europe Union, our country is also giving a great effort for the civil engineering codes.As a reason of this , 10 storey commercial building has been taken as a sample model, ductility behaviours are measured within concentric and eccentric braced ones. Each models are compared in order to find the most proper structural system.