The effect of semi-rigid steel connections to seismic behavior of high-rise buildings
Yarı rijit çelik bağlantıların yüksek katlı yapılarda deprem davranışına etkisi
  1. Tez No: 409198
  2. Yazar: KADİR TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yüksek katlı çelik yapılar; yangın, patlama ve doğal afetlere (özellikle deprem) karşı her zaman büyük bir risk altındadır. Yapılan çeşitli çalışmalar, deprem performansı betonarme yapılara göre daha olumlu olarak değerlendirilen moment dayanımlı çelik yapıların, 1994 Northridge depreminden sonra da görüldüğü gibi, aslında bağlantı detaylarından kaynaklı önemli deformasyonlara ve hasarlara maruz kaldığını göstermektedir. Bu nedenle çok katlı çelik binaların tasarımı esnasında, hasar ve kayıpları en aza indirgemek için çelik bağlantıların davranışlarının daha detaylı incelenmesi ve özellikle son yıllarda popülerlik kazanmış zaman tanım alanında yapılan nonlineer deprem analizlerine dizayn aşamasında gerekli önemin verilmesi gerekir. Bu çalışmada, rijit ve yarı rijit birleşimli, süneklik düzeyi yüksek dış merkez çaprazlı ve merkezi çaprazlı çelik çerçevelerle üç boyutlu olarak modellenmiş çok katlı çelik bir yapının zaman tanım alanında yapılan deprem analizleri altındaki performansı değerlendirilmiştir. Önceki çalışmalarda sıklıkla konu edilen moment bağlantılarının aksine, mevcut yapıdaki ikincil kirişlerin mafsallı olarak tanımlanmış bağlantıları yeniden modellenmiş ve daha gerçekçi bir yaklaşımla bağlantı bölgelerinin gerçek davranışlarını temsil etmesi amaçlanarak kısmi rijitlikleri dikkate alınmıştır. İkincil kirişlere monte edilmiş yarı-rijit olarak modellenen yeni bağlantı detaylarının sistemin genel davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Dinamik analizlerde 7 adet gerçek yer hareketi ilgili yönetmelikler dikkate alınarak öngörülen tasarım spektrumuna göre ölçeklendirilerek kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda belirli kriterlerin yönetmelikler çerçevesinde kabul edilebilirlik kontrolleri yapılmış, yeniden matematik modeli hazırlanmış kesme bağlantıları ile mevcut mafsallı birleşim hallerinin performansları karşılaştırılmıştır. Sistemin genel davranışının sonucu olarak elde edilen taban kesme kuvvetleri ve göreceli kat ötelemelerinde kayda değer değişimlere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tall steel structures have always been at risk from fire, explosions and natural disaster, especially earthquakes. It is seen in recent researches, although it is assumed that the seismic performance of steel structures is more efficient that reinforced concrete ones, especially after 1994 Northridge earthquake, considerable deformations and damages have been realized by reason of deficiency of connection details. Therefore,when designing tall buildings,behaviour of steel connections under seismic scenarios have to be investigated more deeply with the purpose of decreasing damages and casualities. İn the meantime, it is crucial that attaching importance to nonlinear time history analysis, which is being popular in recent years. Within the scope of this study, the performance of fully rigid and semi-rigid connected tall steel frames are investigated under ground accelerations. Apart from moment connections simple and shear connections are modified with component method to get a better understanding of the behavior in lateral resisting system. 7 real ground motions are used in dynamic analyses after scaling the datas according to provided design spectrum which is identified in Turkish earthquake code DBYBHY-2007. As a result of performing analyses, limit controls are checked and performance of the system with modified connections is compared with traditionally connected system. To have an opinion about the efficiency, story drift ratios and base shear of both systems are searched.