Kendiliğinden ayarlanabilen bulanık mantık ile gemi kontrolü
Self organizing fuzzy logic control based ship control
  1. Tez No: 216128
  2. Yazar: AZAT SHANANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gemi kontrolcü alanında Orantılı, Integral ve Türevsel (PID) kontrol birimleri yaygın olarak kullanılır. Bununla beraber gittikçe artan bir şekilde yeni oto pilot stratejileri gündeme gelmektedir.Bulanık Mantık günümüzde pek çok uygulamada kullanılan tasarımı kolay, çağdaş bir kontrol tekniğidir. Bu çalışma Gemi Oto pilot tasarımında Referans Model Öz-Organize Bulanık Mantık Kontrol (RM-ÖOBMK), Bulanık Mantık Kontrol (BMK), Ters Gradyen Öz-Organize Bulanık Mantık Kontrol (TG-ÖOBMK) ve Bulanık Öz-Organize Bulanık Mantık Kontrol (BM-ÖOBMK)tabanlı kargo gemi oto pilotların sunar. Çalışmamızda BMK, TG-ÖOBMK, RM-ÖOBMK ve BM-ÖOBMK kontrol yöntemleri kullanılarak gemi oto pilotları tasarlandı ve geminin gerçek parametreleri ile MATLAB yazılımı kullanılarak benzetimleri yapıldı, performansları karşılaştırıldı. Kullandığımız kontrol yöntemleri içerisinde gemi oto pilot tasarımında en iyi performansı sağlayan kontrol yöntemi belirlendi. Belirlediğimiz RM-ÖOBMK tabanlı gemi oto pilotu tasarım kolaylığı, hedefe en kısa zamanda ulaşımı ve dümen ömrünün uzatımı gibi ölçütlerde diğer oto pilotlardan daha iyi performans sağladığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In the field of ship control the Proportional plus Integral plus Derivative (PID) controllers remain common place. However, increasingly new autopilot strategies, promising higher levels of robustness and adaptive qualities, are being proposed as possible successors to the PID.Fuzzy logic is a modern control technique which is currently finding increasing novel applications. This work presents a Ship Autopilots based on MR-SOFC (model referens self-organizing fuzzy logic control). The Autopilots have advantages of the FLC (fuzzy logic control), NG-SOFC (negative gradient self-organizing fuzzy control) and F-SOFC (fuzzy self-organizing fuzzy logic control) methodologies: easy to construct, optimal control laws can be established based on reference model output. Therefore, the choosed Ship Autopilot can be well adapted with parameter variations and strong environment effects. Simulations using MATLAB software for a ship with real parameters in course keeping and course changing manoeuvres shows high effectiveness of the choosed autopilot in comparison with FLC, F-SOFC and NG-SOFC ship autopilots.