Uydu yörünge benzetimi ve yörünge kestirimi
Satellite orbit simulation and orbit determination
- Tez No: 216196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, uydu konumlarının belirlenmesi ve komuta-kontrollerinin sağlanması amacıyla uydu yörünge benzetimi ve yörünge kestirimi işlevlerini gerçekleştiren bir yazılım geliştirilmiştir. MATLAB ortamında geliştirilen yazılımın iki temel işlevi bulunmaktadır. TLE (Two Line Element) formatında verilen yörünge elemanlarından, uydunun hız ve konum bilgilerini çıkartan bu yazılım yörünge dinamiğini hesaplamakta, verilen bir anda uyduyu dünya üzerinde konumlandırmakta ve uydu yer izini haritada görselleştirmektedir. Yazılımın diğer bir fonksiyonu ise yörünge kestirimi olarak bilinen ve uydu izleme istasyonlarından gelen verilerin işlenmesi sonucu uygun bir yörüngeye ait Kepler elemanlarının kestirilmesini sağlamasıdır.Grafiksel kullanıcı arayüzü sayesinde kolaylıkla değiştirilebilen parametrelerin yörünge üzerindeki etkisini görsel olarak analiz edilmesine olanak tanıyan bu yazılım, uydu programlarında bir ön tasarım aracı olarak, dost/muhasım uydu yörüngelerinin belirlenmesinde veya görev planlamalarının yapılmasında kullanılabilir nitelikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers an orbit simulation and determination software developed for the purposes of prediction of the location and control of satellite orbits. The software developed in MATLAB has two main functions. First, it determines the orbit of a satellite from the data given in the form of Two Line Element (TLE) and traces its track on a visually-enabled world map. The other function is to estimate orbit elements by processing the data received from observation station which measures the instantaneous positions and velocities of a satellite.Graphical user interace (GUI) tool of MATLAB is used to handle all the functionalities of the software in order to help the user to immediately analyse the impact of various changes. By means of this simulation software, the mission of satellites can be planned and their locations can be predicted. It can also be used as a pre-design tool for satellite projects and has the quality to estimate the orbits of allied/hostile satellites.