Stadyum aydınlatma projelerinin parametrik benzetimi ile tasarımı ve örnek uygulamalar
Stadium lighting projects with parametric simulations and application examples
- Tez No: 216253
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. YILMAZ UYAROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
Stadyum aydınlatma tasarımı olarak gerçeklestirilen bu çalısma, mevcut stadyumlarda yapılan tasarım uygulamalarının bir taklidi degil, farklı bir çalısmanın sonucu olarak ortaya çıkartılan yeni bir hesaplama metodunun detaylı açıklaması seklinde olmaktadır. Takdim edilen metotta projektörler, odak noktaları ve aydınlık düzeyi hesaplanan noktalar arasındaki sanal üçgenler dikkate alınmaktadır. Bu çalısmada gerekli hesaplamalar gelistirilen matlab programı ile gerçeklestirilmektedir. Matlab programı ile birçok parametre degistirilerek, saglanan aydınlatma düzeyine etkileri ele alınabilmektedir. Çalısmanın bu asamasında yapılan hesaplamalarla elde edilen degerler ve grafiklerden, 4 direkli aydınlatmada, projektörler sahaya yaklastıkça saglanan aydınlatma düzeyinin büyüdügü, dolayısıyla aydınlatma veriminin arttıgı görülmektedir. Buna karsılık bu artısla ters orantılı olarak, projektörlerin sahaya yaklasmasından kaynaklanan aydınlatma düzeyi arttıkça, saha üzerinde saglanan aydınlatma düzeyi dagılımının bozuldugu görülmektedir. Aydınlatma düzeyleri hem yatay hem de düsey olarak ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Geçmiste yatay aydınlatmanın ön planda tutuldugu yaklasım tarzı yerine, günümüzde yüksek çözünürlüklü HDTV yayıncılıgına uygunluk prensibi dikkate alınmaktadır. Televizyon çekimi yapılmayan stadyumlarda bile, tribünlerdeki seyircilerin görsel algılamalarına yönelik olarak düsey aydınlatmanın önemli bir rolü vardır. Spor sahalarında, renklerin dogru olarak algılanması, hem oyuncuların forma renklerinin gerçek renginde algılanması, hem de renkli televizyon çekimi için çok önemli oldugundan, renksel geriverimi yüksek ısık kaynakları seçmek gerekmektedir. Bu sebeple özellikle uluslararası maçların oynandıgı stadyum aydınlatmalarında yüksek çözünürlüklü HDTV yayıncılıgına uygun olan renk sıcaklıgı yüksek ve yüksek renksel geri verimli Metal Halide (Ra>90) projektör desarj lambaları kullanılmalıdır
Özet (Çeviri)
This work of stadium lighting design, is not a copying of design applications in the existing stadiums, but it introduces a new method as result of a different working. In this method, imaginary triangles between floodlights, focus points and ligting level calculation points are taken into consideration. In this work, the required calculations are realized by developing a matlab programme. By varying many different parameters in the matlab programme, the effects to lighting levels were investigated. Lighting levels are separately calculated as both horizontal and vertical. Instead of horizontal lighting approach that had been done in the past, an appropriate principle for high definition HDTV broadcasting is adopted. In this work, from the obtained values for four poles lighting, it was seen that the obtained vertical and horizontal lighting levels and cosequently lighting productivity are increased as floodlights approach to field. On the other hand, as inversely proportional with this increasing, deterioration of lighting level dispersion is observed. At the same time, passing over acceptable limits of brightness values are understood as floodlights approach to field. Since the correct perception of colours is essential both for players to be seen in true colours and for color television broadcasting, high color rendering lamps are choosen.. Therefore, in the stadium lightings, particularly for international games, metal halide floodlights discharge lamps possesing high color temperature and color rendering and suitable for high definition HDTV broadcasting must be used