Akışkan yatakta fındık kavurma işleminin deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical analyses of hazelnut roasting process in fluidized bed dryer
- Tez No: 216252
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT GÜR, Y.DOÇ.DR. İMDAT TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çağımızda gıda sektörü son derece önemli bir sektör olarak karsımıza çıkmaktadır. Dünya toplam ekonomisinin 1/3 ü gıda sektöründen olusmaktadır. Gıdaların islenmesi ve islenmis gıdalara talepler ise her geçen gün artmaktadır. Gıdalarda lezzet artırmak, raf ömrünü uzatmak ve dolayısıyla toplam ürün kalitesini ve sonucunda müsteri memnuniyetini artırmak önem arz etmektedir. Yılda bir kez Ağustos Eylül döneminde hasadı yapılan fındık, tüketici tarafından tüm yıl boyu talep edilmektedir. Kavurma islemi hem ürün lezzetini artırmakta ve hem de ürünü kurutmak suretiyle raf ömrünü uzatmaktadır. Kavurma islemi genellikle büyük ölçekli yürüyen bantlı konveyörlü fırınlarda uygulanmaktadır. Bu proses ise istenen son ürün nemlerine ulasmak için kısmen uzun süreler gerektirmektedir. Ayrıca islem sonunda ürünün beyazlatma yani zar ayırma islemine tabii tutulması gerekmektedir. Bu ise ilave bir son islem ve masraf olusturmaktadır. Yapılan bu çalısmada fındık kavurma islemi farklı bir reaktör olan akıskan yataklı kavurma fırınında gerçeklestirilmistir. Fındık kavurmanın akıskan yatakta yapılması bu çalısmanın temel hedefi olmaktadır. Kavurma islemi için daha önce güneste serilmek suretiyle kurutulan Giresun tipi kabuklu tombul fındıklar kullanılmıstır. Bunlar homojen kuruluk derecelerine gelmeleri için bir sepet içinde 1 ay süreyle bekletilmislerdir. Çalısmanın amacı kavurma islemi esnasında husule gelen iç fındık partiküllerinin kuruma özelliklerinin incelenmesi ve diğer sistemlere göre nasıl bir etki gösterdiğinin belirlenmesidir. Kavurma islemi fındıkta kurutma, renk ve lezzet değisimine sebep olmaktadır. Kavurma isleminin daha kısa sürelerde tamamlanmasının ürün toplam lezzetine de olumlu katkı yapması beklenmektedir. Bu çalısma kapsamında deneyleri yapmak üzere akıskan yatak deney seti kurulmustur. Deneyleri yapmak üzere Ordu bölgesinden numuneler temin edilmistir. Kavurma islemi ve dolayısıyla kurutma deneysel olarak incelenmistir. Kurutma isleminin matematiksel hesabında eksiklikler olduğu bilinmektedir. Deneysel sonuçlarla uygulanan matematiksel model sonuçları arasında karsılastırmalar yapılmıstır. Söz konusu matematiksel model sonlu farklar metoduyla ve implicit yaklasım yapılarak çözülmüs ve bu amaçla C Shart dilinde bir program yazılmıstır. Deney sonuçları ve matematiksel model sonuçları arasında büyük bir yaklasım sağlanmıstır
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis was experimental analyses and mathematical modeling of drying of hazelnut during roasting in fluidized bed reactor. Roasting of hazelnut is a temperature depentent process and involves a number of changes , as heat and mass transfer, chemical reactions and texture changes etc. This changes are important because they affect flavor, texture and aroma of the end product. The purpose of the hazelnut roasting is to promote flavor and texture and finally increase the overall palatabality of the hazelnut. Fluid bed roasting has been choosed for his study because it is expected the same roasting effect in fluidized bed dryer in shorter time and better overall palatability of the product than classical convective dryer. In this experiment for roasting have been used the tombul variety hazelnut of Giresun kind, harvested in Oedu in year of 2003. The samples as shelled have been dryed naturaly undar sunshine. Hazelnut samples have been left in the same basket for a month for arriving same moisture content. The goal of this study is to determine the drying charecteristics of the hazelnut during roasting and comparing with the other roasting systems due to data taken from experiments. It has been given the necessary fundamental information about the roasting mechanism and the drying too. In this study a new method for roasting of hazelnut has been tested. The roasting time in classical bant dryer is relative high. And after roasting in classical conveyor dryer, the samples of hazelnut have to be blanched. The blanching process takes a lot time and energy and mancraft. In fluidized bed dryer, the blanching occurs itself. A fluid bed dryer of small size have been built in the laboratory. The roasting and finally the drying of hazelnut have eben experimentally investigated. It is known the deficiency by the calculating of drying processes. Therefore it has been made some comparison between the experimental and modeling data. The modeling mentioned above ahve been builtdue tu finite difference method with implicit approaching