Environmental concercn and attitudes and its impact on buying behaviour
  1. Tez No: 21626
  2. Yazar: ZEYNEP ARABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da yaşayan ve lise ve üzeri eğitim düzeyindeki nüfusun, çevresel bilinç ve davranışları ile, bu bilincin, tüketicinin satın alma alışkanlıklarına olan etkileri konularında genel bir inceleme yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda ele alınan başlıca konular şunlardır: halkın uluslararası, ulusal ve yerel çevre sorunları konularındaki bilgi düzeyi; ekonomik sorunlarla karşılaştırıldığında, çevresel sorunların önem derecesi; günümüzde yaşanan çevresel sorunların nedenleri veya kaynakları ve bu sorunların çözümü için toplumun önerileri; çevresel sorunların çözümlerine kişisel katkıda bulunma isteği, ve diğer yandan kişilerin gerçek çevresel katılım oranları; ürünün çevresel etkisinin tüketicinin satın alma kararına olan etkisi; mevcut ürünler konusunda, halkın bilgi düzeyi ve bilgi kaynakları; çevresel açıdan yüksek kaliteli ürünler karşılığında, halkın daha fazla ücret ödeme veya bazı kolaylıklardan vazgeçme konusunda istekliliği. Çalışma kapsamında, konu ile ilgili daha önce özellikle yurt dışında yapılmış çalışmaları içeren yazın taramasından sonra, İstanbul'da bir saha çalışması yürütülmüştür. Kullanılan veriler, tesadüfi olmayan kolayda örnekleme metodu kullanılarak belirlenen 220 denekten, önceden hazırlanmış soruları içeren bir anketin deneklerin kendileri tarafından yanıtlanması yolu ile toplanmıştır. Bu çalışma sonucunda varılan genel sonuca göre, halkın büyük bir yüzdesi yüksek düzeyde bir çevre bilincine ve çevresel sorunların çözümüne kişisel olarak katkıda bulunma isteğine sahiptir. Her ne kadar, bu katkıda bulunmaVII arzusu, daha fazla fiyat ödemek ya da bazı kolaylıklardan vazgeçmek zorunda olmak gibi bazı caydırıcı nedenlerle fiili olarak gerçekleşmese de, bu kitle, çevre sorunları için acil çözüm beklentisi içindedir. Üretici firmaların ve devletin, çevresel şartların geliştirilmesi konusunda fiilen çalışmaları beklenmektedir. Ayrıca, çevre sorunlarının en önemli nedeni, bireylerin sorunsuzluğu olarak algılandığı için, halkın yetkili mercilerden en büyük beklentisi, basın yayın kuruluşları ile işbirliği içerisinde düzenlenecek kitlesel kampanyalarla, kamuoyunun çevre koruma konusunda bilinçlendirilmesidir. Tezin son bölümünde, araştırma bulgularının tüketici, üretici, kamu kuruluşları ve araştırmacılara sağlayacağı yararlar ele alınmıştır. Tez kapsamında yer alan geniş kapsamlı literatür çalışmalarının ve ampirik bulguların konu ile ilgili uygulamalara ve diğer çalışmalara faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims to provide a general overview about the environmental concern and attitudes of the Istanbul population with high school or higher education level and the impact of this concern on buying behavior of the consumer. Examined are such subjects as; awareness about global, national and local environmental problems and the level of concern regarding such problems; the importance of environmental problems when compared with economic problems; perceived causes and recommended solutions for the environmental problems; willingness to contribute to the solutions, and the level of actual environmental participation; importance of the environmental impact of a product in the purchasing decision; the level of knowledge and the sources of information regarding the environmental impact of products; willingness to pay extra or to compromise convenience in return for products with higher environmental quality. In the course of this study, after a thorough review of the previous empirical and theoretical studies, an empirical study has been conducted in Istanbul. The data utilized by the study has been collected through a structured and self-administered questionnaire from a sample of 220 respondents by non- probabilistic convenience sampling method. The general conclusion of the study is that, there exists a big percentage of population with high levels of environmental concern, and a high willingness to contribute personally to the solution of the environmental problems. Although, this willingness to participate, does not necessarily mean that they are or will actually participate due to some other intervening factors such asfinancial and convenience, still this group of people is looking forward for urgent solutions to environmental problems. While the production companies and government are expected to physically work on the improvement of environmental quality, the authorities, in good cooperation with press, are expected to launch mass campaigns for the purpose of arising public consciousness about environmental protection, since the major cause of the environmental problems are perceived to be the irresponsibility of the people.