Isı yalıtım sistemleri ve özelliklerinin karşılaştırılması
The discussion of the thermal insulation and its pecularities
  1. Tez No: 216472
  2. Yazar: NURCAN CANDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalısmanın giris bölümünde konu ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıs konunun kapsamı açıklanmıstır. ?kinci bölümde, ısı yalıtımının tanımı yapılarak, önemi ve faydaları üzerinde durulmus, ısı sıcaklık iliskisi açıklanmıs ve hesaplamalarda kullanılan bazı tanımlara yer verilmistir. Üçüncü bölümde, ısı yalıtım malzemelerinin tanımı yapılarak gruplandırılmıs, ısı yalıtımında kullanılan malzemeler ve özellikleri ile ilgili detaylı açıklama yapılmıstır. Dördüncü bölümde, yapıda ısı kayıplarının meydana geldiği elemanlar; dıs duvarlar, dösemeler, çatılar ve pencerelerin yalıtım teknikleri ve esasları sekilsel olarak da gösterilerek izah edilmistir. Besinci bölümde ise 4 katlı örnek bir bina için çesitli ısı yalıtım teknikleri kullanılarak TS 825 Isı Yalıtım Kuralları esas alınarak yapılan ısı yalıtım hesaplarının sonuçları açıklanmıstır. Bu hesaplar doğrultusunda elde edilen yoğusma grafikleri, ekonomik uygunluk analizleri ve amortisman hesapları sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, a short knowledge for the subject and the contents of the study are presented. And the second part gives us some base know ledges about the importance of thermal insulation and its benefits, the relation between the thermal and the heat is presented, and is given a place some definition is used in the calculation. And the third part of the study, the description of materials that are used for thermal insulation, especially the technical properties of these materials when they are used on walls in the buildings are explained. Forth part of the study, tells about the techniques of thermal insulation on the walls, roofs, windows and the upholsteries and these are showed by the diagrams In the fifth part, for an experimental 4 flat- building thermal insulation have been calculated by the rules of Thermal Insulation Techniques TS 825 and then the results are explained.