Plazma püskürtme tekniği ile kaplanmış tekstil parçasının aşınma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the wear behaviour of the textile component coated by plasma spray coating technique
  1. Tez No: 216471
  2. Yazar: YEŞİM SERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Endüstriyel bir problemin çözümüne yönelik olan bu çalısmada, tekstil endüstrisinde dokuma tezgâhlarında kullanılan ve asınmaya maruz kalan ?mekik? adı verilen parçaların kullanım ömrünün arttırılması amacıyla plazma püskürtme kaplama teknigi kullanılmıstır. Bu çalısma ile yurt dısından yüksek bedeller karsılıgında ithal edilmek zorunda olunan parçaların kaplama yöntemleri ile kullanım ömürlerini arttırarak; ekonomiye faydalı girdiler saglamak ve tekstil sektöründeki verimliligin is akısı açısından arttırılması hedeflenmistir. Laboratuar sartlarında yapılan çalısmalarda; plazma püskürtme kaplama teknigi ile Al2O3-%13TiO2, Al2O3-%40TiO2, %100Cr2O3, %100TiO2, %75Cr2O3-%25TiO2, %50Cr2O3-%50TiO2 ve %25Cr2O3-%75TiO2 kaplama tozları kullanılarak Al esaslı altlık malzeme üzerine kaplamalar gerçeklestirilmistir. Kaplamaların bag mukavemeti, asınma ve mikro sertlik degerleri tespit edilmis, X-Isınları, SEM ve mikro yapı incelemeleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study an industrial problem have been studied and plasma coating techniques have been employed in order to increase the service life of ?shutters? which is spare part of a textile workbenches operating under wear conditions. The aim of this study is to reduce the export costs of shutters by the means coating them with the plasma spray for to increase the service life of the shutters which will also provide extra inputs to the economy. The coatings have been performed by using Al2O3-%13TiO2, Al2O3-%40TiO2, %100Cr2O3, %100TiO2, %75Cr2O3-%25TiO2, %50Cr2O3-%50TiO2 and %25Cr2O3- %75TiO2 powders over aluminum substrates by the means of atmospheric plasma coating techniques. The bonding strength, wearing micro hardness, values have been determined and X-Ray, SEM and micro structures have been examined.