KOBİ'lerde üretim kaynakları planlaması için bir yazılım geliştirilmesi
Development of a software for manufacturing resource planning in SME?s
  1. Tez No: 216657
  2. Yazar: MURAT DÖRTERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), ekonomiye dinamizm ve rekabetçi bir boyut kazandırarak piyasa mekanizmasının etkinliğini artırma, sürdürülebilir kalkınmayı sağlama, istihdam yaratma gibi önemli fonksiyonları ile Türk Ekonomisi'nin temel dinamiğini oluşturmaktadırlar. Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmada, ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin %99,89'unun KOBİ olduğu tespit edilmiştir. KOBİ' ler ülke ekonomisinde yaptıkları istihdam ve katma değerler ile ülkemizin motor gücüdür. Bu nedenle KOBİ' lerin sahip oldukları esnek ve girişimci yapıları ile ekonomik açıdan yaratıcılıklarını bulundukları pazarların değişken arz-talep koşullarına hızla ayak uydurabilmeleri gerekir. Büyüme ve gelişme çabaları sonucu giderek karmaşıklaşan bilgi akışlarının yönetilmesinin güçleşmesi, rekabetin zorlaması, teknolojinin sınırlarına dayanması gibi olgular, iş dünyasını zorunlu olarak farklı çözüm arayışlarına yöneltmiştir. Teknoloji boyutundaki otomasyon çalışmalarının üretim tezgâhlarından taşarak, masa üstü ofis otomasyonuna kadar her alana girmesi, yönetim boyutunda ise yeni stratejiler, kalite ve verimlilik çalışmalarının giderek yoğunlaşması bu çözüm arayışlarına örnek olarak verilebilir. Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP-Enterprise Resources Planning- ERP) sistemleri de bu çözüm arayışları içerisinde bulunmaktadır. Kurumsal Kaynak Planlamasının en önemli özelliği, firmanın bütün departman ve fonksiyonlarını tek bir sistem içinde birleştirmeye çalışmasıdır. İhtiyaç ve beklentileri birbirinden farklı olan çok sayıda bölümün aynı bilgisayar sistemi içinde bir araya getirilmesi ve aynı bilgi tabanını paylaşması güç ancak çok faydalıdır. Bu entegrasyon yaklaşımı olağanüstü tasarruflar sağlamasının yanında çalışma hızını da arttıracaktır. Diğer yandan bölümler arası entegrasyon işletme içinde dolaşan bilginin kalitesini de yükseltir. Kaliteli bilginin hızlı dolaşımı sağlandığında ise verilecek kararlar daha gerçekçi ve doğru olacaktır. Mevcut Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımları'nın çok büyük bir kısmı büyük ölçekli şirketler için geliştirilmiştir, bu yazılımlar KOBİ'ler için uygun değildir. Yine bu yazılımların hemen hepsi çok yüksek fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Böylesine yüksek maliyetli bir yatırımı göze alamayan yönetici mevcut düzenini koruma eğiliminde olmaktadır. Bu kapsamda ticari kaygıların olmaması ve açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlara ağırlık verilmesi sebebiyle, ülke ekonomisinde hayati önem taşıyan KOBİ'lerimizin rahatlıkla alabileceği, mümkün olduğunca az döviz çıkışının olduğu, KKP yazılımının kendisi dışında harcama yapmadan geçiş yapabileceği bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs create primary dynamics of Turkish Ecomomy with important functions which include efficiency of market mechanism and bring dynamism and competitive extent to economy, providing sustainable development, creating deployment. A study conducted by State Institute of Statistics pointed out that 99,88% of all enterprises in Turkey are SMEs. SME?s are our country?s outstanding power providing deployment and added values to country?s economy. So, SMEs must keep up with quickly to changing supply?demand conditions. Because of difficulty due developmet efforts information flow mangement, hard competition situations, peak in technology, business world started to look for different ways for solution. Automation processes in production facilities spread through to desktop applications automation, and quality and efficiency studies and new strategies in administartion are such examples for the solution search procedures. Systems of Enterprise Resources Planning (ERP) exist in this solution searchs. Try to combine all departments and functions of a firm under a system is the most important feature of ERP. Combining all departments with different necessity and expectations to get access to same database under the same computer system is very difficult procedure but it is useful too. This integration approach will increase working speed in collaboration providing extraordinary economy. In addition to that, quality of information is increased thanks to integration of these departments. When the speed of information increases, decisions will be more realistic and more accurate. Mos ERP software are developed for large scale companies, so these software are not appropriate for SMEs. Also, most of the these software are sold with high prices. Director, who can?t risk such high investment, tends to keep the present format. As a result of these a system has been developed for SMEs. Thanks to this system, SMEs do not have to spend so much money but only little for software which is developed by using open source code.