Financial valuation of flexible supply chain contracts
Esnek tedarik zinciri sözleşmelerinin finansal değerleri
- Tez No: 216693
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Ç. PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Perakendecinin her periyot başında alınacak olan önceden belirlenmiş siparişlereek olarak, beklenenden fazla talep olması durumunda kullanılmak üzere opsiyonlarasahip olduğu, çok periyotlu, tek perakendeci - tek tedarikçi esnekmiktarlı sözleşmeler ele alınmaktadır. Problem, perakendecinin bakışaçısından değerlendirilip, sözleşme için ödenmesi kabul edilmesi gereken maksimumdeğer, finansal ve reel marketler, her iki marketin de kesikli senaryoağacı olarak hareket ettiği varsayımı altında ilişkilendirilerek analiz edilmektedir.Bunun yanında, talebin riskli menkul kıymet ile tam korelasyongösterdiği varsayımı altında, perakendecinin sözleşme için kabul edeceği maksimumfiyat için bir model geliştirilmektedir. Dualite uygulanarak, sözleşmeninfiyatını düşürebilmek amacıyla bazı model parametreleri için yeterli koşullargeliştirilmektedir. Modeldeki parametrelerin, sözleşme ve opsiyon değerleriüzerindeki etkilerini görebilmek açısından deneysel bir çalışma uygulanmaktadır.Modelin, marketlerin ikili kesikli senaryo ağacı olarak hareket ettiği ve talebinriskli menkul kıymet ile kısmen korelasyon gösterdiği varsayımı altındaki durumdada uygulanabilir olduğu gösterilmektedir. Son olarak, bu varsayım altında içinde dualite uygulanıp numerik çalışmalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
We consider a single buyer - single supplier multiple period quantity flexibilitycontract in which the buyer has options to buy in case of a higher than expecteddemand in addition to the committed purchases at the beginning of each period ofthe contract. We take the buyer?s point of view and find the maximum value of thecontract for the buyer by analyzing the financial and real markets simultaneously.We assume both markets evolve as discrete scenario trees. Furthermore, underthe assumption that the demand of the item correlates perfectly with the priceof the risky security we present a model to find the buyer?s maximum acceptableprice of the contract. Applying duality, we develop sufficient conditions on someparameters to decrease the value of the contract. Then, an experimental studyis presented to illustrate the impacts of all the parameters on the value of thecontract and the option. We show that the model can also be extended to thecase of partially correlated demand and the risky asset price under the assumptionthat the markets evolve as binomial trees. Finally, we apply duality and performnumerical analysis for the latter assumption.