Multimodal multicommodity routing problem with scheduled services
Çok modlu tarifeli seferlere sahip taşıma şebekesinde çok ürünlü rotalama problemi
  1. Tez No: 216692
  2. Yazar: BURAK AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez calısmasında kara ve deniz tasıma alternatiflerine sahip bir ucuncu sahıslojistik firmasının cok urunlu tasıma problemi incelenmistir. Verilen urun kumesibulundugu noktalardan verilen zaman icinde direkt kamyonla ya da kamyonlaalınıp limana ulastırıldıktan sonra gemiyle ya da tarifeli deniz seferlerini kullanarakson limana tasınmalı ve buradan kamyonla varıs noktasına (belirtilenzamandan once tasınmalıdır. Kara tasımacılıgı ne bir kapasite ne de bir zamankısıtı icerir. Bununla birlikte deniz tasıma hizmetleri tarifelidir ve firmanınbir seferde kullanabilecegi kapasite miktarı belirlenmistir. Bu calısmadakiamac belirli bir donemde firmaya ulasan taleplerin toplam tasıma ve limanlardakistoklama maliyetini eniyileyen, zaman ve kapasite kısıtlarını saglayan rotalarınbulunmasıdır. Bu probleme "Cok Modlu Tarifeli Seferlere Sahip TasımaSebekesinde Cok Urunlu Rotalama Problemi ?adı verildi. Oncelikle probleminNP-Zor turu oldugu gosterildi. Daha sonra yeni bir karısık tamsayılı programlamamodeli olusturuldu ve degisken sabitleme ve gecerli esitsizliklerle modelguclendirildi. Daha sonra dogrusal gevsetmesi ve Lagrangian ciftesi ile aynı sınırıveren genisletilmis formulasyon verildi. Son olarak, Lagrangian gevsetmesi kullanılaraksezgisel yontemler gelistirildi ve sayısal calısmalar rapor edildi.
Özet (Çeviri)
We study a multicommodity network flow problem faced by a third party logisticscompany that has the possibility of using ground and maritime transportation.We are given a set of commodities which should be picked up from their originsat given release times and should be delivered to their destinations no later thantheir duedates. The commodities may be carried directly from their origins totheir destinations on trucks, or they may be carried on trucks to a seaport, mayvisit several seaports using maritime services, and then to be carried to their destinationson trucks. There is no capacity and time limitation on the use of groundtransportation. However, the maritime services are scheduled in advance and thecompany has limitations on the amounts of volume that it can use on each service.The aim is to determine routes for commodities in order to minimize the sum oftransportation cost and stocking costs at seaports, respecting the capacity andtime related constraints. We call this problem the ?Multimodal MulticommodityRouting Problem with Scheduled Services (MMR-S)?. We first prove that theproblem is NP-hard. Next, we propose a first mixed integer programming formulationand strengthen it using variable fixing and valid inequalities.We relax thecapacity constraints in a Lagrangian manner and show that the relaxed problemsdecompose into a series of shortest path problems defined on networks augmentedby time for each commodity. The corresponding Lagrangian dual yields a lowerbound, which may be stronger than that of the linear programming relaxationof our first formulation. Then, we provide an extended formulation whose linearprogramming relaxation gives the same bound as the Lagrangian dual. Finally,we use the Lagrangian relaxation to devise heuristic methods and report theresults of our computational study.