Dokuma kumaş hatalarının görüntü analiz yöntemiyle sayısallaştırılması
Numerating woven fabric defects with image analysis
- Tez No: 216701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, CCD çizgisel kamera ile kaydedilen dokuma kumaş görüntülerindeki dokuma hatalarının tespit edilerek, hata tanımlarının sayısallaştırılmasıdır.Bu tez çalışmasında %100 pamuklu, dokuma ham bez kumaşlar kullanıldı. Kumaşlar kalite kontrol panosundan dakikada 3 metre hızla sarılarak geçirildi ve CCD çizgisel kamera ile 2048*4096 piksel boyutlarında, BMP formatında görüntüler alındı. Hatalı kumaş görüntüleri seçilerek, dokuma kumaş hatalarına göre sınıflandırıldı ve photoshop CS3 programı ile görüntülerin gri renk değerleri ve hata boyutları incelendi. Kumaşın hatalı kısmı ile hatasız kısmının sayısal değerleri çıkarılarak tablolar halinde verildi. Farklı hataların sayısal değerleri bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to descripe the pictures of woven fabrics taken with CCD line scan camera and to numerate the fabric defect description.%100 cotton, raw woven fabrics were used in the experiments. 2048*4096 pixels dimensions pictures in the format BMP has taken with CCD line scan camera. The images which has defects were chosen and classified and taken gray scale values and measured dimensions of the defects with the help of Photoshop CS3 program. The numerical values of woven fabric images without defaults and the numerical values of woven fabric images that has faults given with charts. Different numerical values of woven fabric faults was found.