X-chromosome inactivation in female predisposition to autoimmunity
X-kromozomu inaktivasyonu ve otoimmün hastalık ilişkisi
  1. Tez No: 216700
  2. Yazar: ELİF UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Otoimmün hastalıklar dünya çapında en sık rastlanan hastalık gruplarından biridir. Hastalıklara göre değişmekle birlikte kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte cinsiyet hormonları, hamileliğe bağlı olarak gelişen mikrokimerizm ve çevresel faktörler kadınlarda sık görülme ile ilişkili olabilir. X-kromozomu inaktivasyonu (XCI) sapması önemli bir etyolojik faktör olabilir. Bu çalışmada XCI'na bağlı mozaik yapının bozulmasının otoimmün hastalık etiolojisinde rol alabileceği hipotezi test edilmiştir. Bu nedenle Türk populasyonunda skleroderma (SSc), otoimmün tiroiditis (AITDs), Sjogren sendromu (SICCA) ve juvenil idiopatik artrit (JIA) hastaları ve sağlıklı bireyler genotiplenmiştir. Androjen reseptör (AR) genindeki CAG polimorfizminin metillenme durumu incelenerek XCI statüsü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The high female preponderance is thought to be important in identifying the etiological factors. Sex hormones, pregnancy related microchimerism, and environmental factors are investigated as likely candidates. Disturbed X-chromosome inactivation (XCI) is another candidate, which may contribute to the break-down of self-tolerance. In this study, we tested the hypothesis that ?loss of mosaicism? for X-linked gene expression may contribute to autoimmune disease etiology. Therefore, XCI status of healthy individuals and patients diagnosed with scleroderma (SSc), autoimmune thyroiditis (AITDs), Sjogren?s syndrome (SICCA), and juvenile idiopathic arthritis (JIA) in the Turkish population were analyzed by genotyping the methylation status of a CAG polymorphism in the androgen receptor (AR) gene.