Yarı otomatik ders programı sistemi
Semi automatic course scheduling system
  1. Tez No: 216706
  2. Yazar: GÖKHAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜMİT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çizelgeleme problemleri, belirli zaman aralıklarında kaynak kısıtlarını göz önünde bulundurarak makul bir şekilde atama gerektirir. Üniversiteler için ders programı hazırlama da bir çizelgeleme problemidir. Bu yerleştirme karar ağacında çok sayıda dallanma içeren bir konudur. Yarı Otomatik Ders Programı Sistemi, bir ön analiz ile eldeki atama sorununu ?imkânsız?, ?güç?, ?tipik?, ?kolay? altkümelerine ayırmakta, ilk gurupta atama yapma ağacını oluşturmayı reddetmekte, diğerlerinde ise stratejik altkümeye uygun atamalar yapmaktadır.Bu problemin çözümünde akıllı ajanlar kullanılmıştır. Bu sayede çok büyük olan dallanma sayısı akıllı ajanların isteklerine göre otomatik olarak azalmıştır. Akıllı ajanlar olarak öğrenci, öğretim üyesi, dekan, bölüm başkanı, bina sorumlusu kullanılarak bu kişilerin istekleri anket ile alınmıştır. Bu istekler de atamanın oluşmasına yön vermiştir.Bu problemin verileri ORACLE veri tabanında saklanmış olup, atamanın sağlandığı programlama dili JAVA'dır. Herhangi bir fakültenin ihtiyaç duyduğu kısıtların kolayca girilebildiği, çözümlerin üretilebildiği, değiştirebildiği ve bilgilerin saklanabildiği, yarı otomatik ders programı hazırlayan bir uygulama geliştirilmiştir.Aynı zamanda kullanıcı dostu bir ara yüz oluşturulmuştur.Bu problemde atamanın ne kadar iyi olduğunu görmek için altı akademisyenin mümkün olduğu kadar objektif değerlendirmeleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A tabulation problem periodically requires a tenable appointment taking into account the resource constraints. Making schedules is also a tabulation problem for universities. This placement is a matter consisting multitudinous ramifications in decision tree. Semiautomatic Course Schedule System arranges the problem of scheduling in hand in subsets as ?impossible?, ?power?, ?typical?, ?easy? by means of pre-analysis, rejects to compose a tree of appointment in first group and makes appointments strategic, convenient for subsets.In solving this problem, Intelligent Agents have been used. In this way, the number of ramification which is myriad has decreased according to wise agents? request. Using student, lecturer, dean, department chair, superintendent as wise agents, these people?s requests have been learnt via public survey. And these requests have directed the formation of appointment. The data of this problem have been saved in ORACLE data base and the language of programming that ensured the appointment is JAVA. An implementation arranging automatic Schedule in which a constraint any university needs, can be entered easily, solutions can be found, altered and the data can be saved, has been developed.At the same time an user friendly interface has been composed.In this problem, an objective assessment of six academicians has been used as far as possible to understand how good the appointment is.