802.11 standartlarını kullanarak pozisyon tespiti
Location determination using ieee 802.11 standarts
  1. Tez No: 216719
  2. Yazar: YILDIRIM UMUT DOĞANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kablosuz ağlar, özellikle IEEE 802.11 a, b ve g standartları, son zamanlarda çok popüler hale gelmiştir. Kablosuz ağlar büyük miktarda düğümün (kullanıcının) bir alana yerleştirilmesi gerektiği ve/veya hassas durumlarda çok büyük önem taşımaktadır. Var olan kablosuz ağ altyapıları kullanılarak uygulanan ve kapalı alanlar için olan konumlandırma sistemleri sunulmuştur. Bugüne kadar, RSSI' ın birçok özelliği ayrıntılı şekilde incelenmemiştir. Birçok araştırmacı, RSSI' ın karakteristik özellikleri göz ardı ederek RSSI' ı nesnelerin yerlerini belirlemek için sinyal bilgisi olarak kullanmışlardır. Bu çalışmada, RSSI kullanarak, bir iç mekânda bulunması gereken mobil bir cihazın yerinin belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Bu problem, bir iç mekândaki RF sinyallerinin gürültüden, parazitten, çok-yolluluk ve rasgele hareketten etkilenmelerinden dolayı çok karmaşık bir problemdir. Bu tez çalışmasında, bu tür konumlandırma sistemleri için bir metot geliştirilmeye çalışılmıştır. Rasgeleliliğe rağmen, sinyal bilgisinin küçük bir hata sınırı ile mobil bir cihazı tespit edebildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, Wireless LANs are becoming increasingly popular, especially those based on IEEE 802.11a,b and g standards. Wireless networks are having a vital importance when a large number of nodes (user) have to be deployed, and/or in accurate situations. Positioning systems for indoor areas using the existing wireless local area network infrastructure have been proposed. Thus far, many characteristic features of RSSI have not been thoroughly investigated. Many researchers have relied on the RSSI as signal information to determine objects location while ignoring the characteristic of RSSI. We study the problem of determining the location of a mobile device in indoor areas using with RSSI. The problem is so complicated because RF Signals are affected by the noise, interference, multi-path effect and random movement in the indoor environment. In this thesis, we develop a method for analyzing such positioning systems. We find that in spite of this randomness, the signal information is enough to detect the position of a mobile device with a small error margin.