Oftalmolojik uygulamalarda kullanılmak üzere etken madde içeren polimerik süngerimsi yapıların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of active agent loaded polymeric scaffolds for ophthalmologic applications
  1. Tez No: 216752
  2. Yazar: TAMER ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Göz Hastalıkları, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Eye Diseases, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Refraktif kusurların tedavisi amacıyla uygulanan refraktif cerrahi uygulamalarında özellikle cerrahi girişim yapılan bölgede skar ve korneal pusluluk oluşumu sık görülen komplikasyonlardır. Bu tür istenmeyen hücre ve doku rejenerasyonunu engellemek amacıyla antineoplastik ajanlar topikal olarak uygulanmaktadır. Ancak bu tür uygulamalarda antineoplastik ajanların dozaj ayarının yapılamaması ile özellikle etken maddenin endotel tabakasına ulaşması gibi bir takım riskler ortaya çıkmaktadır.Sunulan çalışmanın amacı model olarak seçilen antineoplastik ajan mitomisin-C'nin kornea içerisinde en uygun dozda salımını sağlayacak sistemlerin geliştirilmesidir. Sunulan çalışma kapsamında ticari olarak mevcut PVA bazlı süngerimsi yapıların, plazma polimerizasyon yöntemi ile yüzey modifikasyonları gerçekleştirilmiş formlarının ve alternatif malzeme olarak hazırlanmış olan hidroksietil metakrilat (HEMA) polimerlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleriyle biyolojik uyumlulukları incelenmiştir. In vitro kornea ilaç salım profillerinin belirlenmesi amacıyla yeni bir yöntem geliştirilerek korneanın içerisine difüzyonu gerçekleşen mitomisin-C miktarları ölçülmüştür.Sunulan çalışmanın sonucunda hazırlanan poli(HEMA) hidrojellerin antineoplastik ajanların kornea içerisine kontrollü salımı için alternatif bir araç olarak kullanımının uygun olabileceği gösterilmiştir. MTT testi sonucunda Mitomisin-C'nin hücre proliferasyonunu baskılama oranı %40 olarak bulunmuştur. Ayrıca in vitro kornea ilaç salımı profillerinin belirlenmesi için önerilen yöntemin geliştirilerek literatüre yeni bir metod kazandırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In refractive surgery applications for the treatment of refractive defects, there is a high rate of complication risk for the formation of scar and corneal haze, especially at the region of the surgery. To prevent such kinds of undesired cell and tissue regenerations antineoplastic agents are applied topically. However the dosage of the antineoplastic agents could not be adjusted in these applications resulting with several risks especially diffusion of the agent to the endothelial layer.The aim of this study is to develop systems that can ensure the release of the model antineoplastic agent, mitomycin C, at the most proper dosage in the cornea. In the presented study, physical-chemical properties and biocompatibilities of some polymers which are commercially available PVA based sponges, same sponges surface modified with plazma polymerization techniques and as an alternative material hydroxyethyl methacrylate (HEMA) polymers were investigated. For the determination of in vitro corneal release profiles, a new method has been developed and the amount of mitomycin-C diffused into cornea was measured.Obtained results of this study showed that poly(HEMA) hydrogels seems as a suitable alternative for the controlled delivery of antineoplastic agents into cornea. Depression of cell proliferation by mitomycin-C was found to be as 40 % as a result of MTT tests. Additionally the proposed method for the determination of in vitro corneal drug release profiles could be used as a new technique in the literature by further studies.