Gelişigüzel şekilli yapıların momentler yönteminde üçgen parça modellemesi kullanılarak incelenmesi
Analysis of arbitrary shaped structures by using triangular patch modeling in the moment method
  1. Tez No: 216758
  2. Yazar: TEKİN KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Elektromanyetik saçılma problemlerinin nümerik olarak çözülmesi günümüzde yapılmaktaolan önemli çalışmalardandır. Bu problemlerin çözülmesinde pek çok nümerikyöntem kullanılmaktadır. Momentler yöntemi elektromanyetik saçılma problemlerininçözülmesinde kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, Matlab ortamında geliştirilenve momentler yönteminde üçgen parça modellemesi yapan bir program kullanılarakbazı üç-boyutlu cisimler üzerindeki elektromanyetik saçılma incelenmiştir. Bucisimlerden herhangi birisine doğru gelmekte olan bir düzlem dalga, cisme çarptıktansonra farklı yönlere farklı miktarlarda saçılım gerçekleştirmektedir. Bu düzlem dalganıncisme çarptıktan sonra hangi yönde ne kadar saçılım gerçekleştirmis oldugunu gösterengrafiklere cismin radar kesit alanı (RKA) grafiği denilmektedir. Üç boyutlu bazı cisimleriçin, momentler yönteminde üçgen parça modellemesi yapan program kullanılarak,bu cisimlerin RKA grafikleri elde edilmiştir. Savaş araçlarının tasarımında, bu araçlarındüşman radarları tarafından tespit edilmesini en aza indirmek için, RKA'larını mümkünolduğunca düşük seviyelerde tutmak gereklidir. Bunun için savaş araçlarında radarsoğurucu kaplamalar kullanılarak düşman radarı tarafından gönderilen elektromanyetikdalgalar bu araçlar tarafından soğurulur veya radardan farklı bir yöne yönlendirilir.Böylece radarın bu dalgaları geri alması ve araçları tespit etmesi engellenmeye çalışılır.
Özet (Çeviri)
The numerical solution of the electromagnetic scattering problems is an importantstudy which is done nowadays. Plenty of numerical methods has been used in solvingthese problems. The method of moments is one of the methods which is used in solvingthe electromagnetic scattering problems. In this study, the electromagnetic scatteringfrom some three-dimensional objects was investigated by using a program which wasdeveloped in Matlab environment and does triangle patch modeling in the methodof moments. A plane wave which comes to any of these objects has realize differentamounts of scattering for different directions, after it strikes the object. The graphics,which show that how much scattering this plane wave has realize in which direction,after it strikes the object, are called the radar cross section (RCS) graphics. For somethree-dimensional objects, the RCS graphics were obtained by using the program whichdoes triangle patch modeling in the method of moments. In designing of war machines,it is essential to keep their RCS in low levels to make minimum the fixing of these machinesby the enemy radars. For this by using radar absorber coatings in war machines,the electromagnetic waves send by the enemy radar are absorbed by these machines ordirected in a way different from the radar. Thus the radar?s receiving these waves backand fixing the machines are tried to be obstructed.