Bursa'da çilek yetiştiriciliği ve sorunları
Strawberry production and its problems in Bursa
  1. Tez No: 4199
  2. Yazar: ERCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ŞENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ABSTRAKT BU çalışmada Ekim 1987 - Eylül 1988 tarihleri arasında Bursalıda çilek yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Bu amaçla, Bursa ili Merkez, İnegöl, Orhaneli, Keleş ve Yenişehir ilçelerinde top lam 2^' köyde anket çalışması yapılmıştır. Çilek yetiştiriciliğine ilişkin kültürel uygulamalar yanında, ambalajlama, pazarlama gibi konularda ki sorunlar da belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta istenilen özellikte fide bulunamadığı, frigo fide üretimi hakkında yöre üreticilerinin bilgi sahibi olmadığı, kültürel işlemlerin bilinçli şekilde uygulanmadığı, amaca uygun hasat yapılmadığı, ambalajlama ve taşımanın gelişigüzel yapıldığı ve buna bağlı olarak pazarlama sorunlarının ortaya çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the problems faced In the strawberry growing of Bursa between Octaber. 198? - September 1988 were investigated. With this purpose, interviews were made in the central villages, and the villages of inegöl, Orhaneli, Heles and Yenişehir counties, totally 2k villages. Cultural practices related to strawberryngrowing and the problems in packaging, marketing etc. were tried to be determined. As a result, it was determined that seedlings with the desirable characteristics were Hot available, the producers in the vicinity were not informed about the production of frigo seedlings; cultural practices were not applied conveniently, harvest process was not applied according to the purpose, packaging and transportation were applied indiscriminately and due to this marketing problems were appeared.