Mengen kömürlerinin flotasyon ile zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
The investigation of beneficiation of Mengen coal by flotation
- Tez No: 216761
- Danışmanlar: DR. N. METİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Mengen linyit kömürlerinin ağır ortam konsantresine flotasyon ile zenginleştirme yöntemi uygulanarak alınabilecek en kaliteli ürün araştırılmıştır.Çalışmaların ilk aşamasında Mengen linyitlerinin kükürt içeriğinin düşürülmesi amaçlı ağır ortam ve flotasyon ile zenginleştirme deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerin sonucunda elde edilen veriler, Mengen linyitlerinin kükürt içeriğinin fiziksel zenginleştirme yöntemleriyle ayrılamayacağını göstermiştir.Ağır sıvı deneylerinin sonuçlarından faydalanılarak belirlenen, 1,5 g/cm3 ortam yoğunluğunda yapılan yerçekimi ile zenginleştirme sonrası elde edilen ürünün kül içeriği %6, kalorifik değeri ise 6857 kcal/kg'dır.Öncelikle farklı koşullarda yapılan seri flotasyon deneyleri ile Mengen linyitlerinin flotasyonu için optimum koşullar belirlenmiş (-106 mikron besleme tane boyu, toplayıcı olarak 4160 g/ton dozajında gazyağı, köpürtücü olarak 40 g/ton dozajında MIBC ve çamyağı karışımı, 5 dakika flotasyon süresi) ve ağır ortam siklonunda zenginleştirilen ürünün kalorifik değerinin arttırılması amaçlı yapılan flotasyon deneyleri bu koşullarda icra edilmiştir. Ağır ortam ile zenginleştirilmiş ürüne uygulanan flotasyon sonucu %6,66 kül ve 6923 kcal/kg kalorifik değere sahip ürün elde edilmiştir. Tüvenan cevhere ve ağır ortam ürününe uygulanan flotasyon konsantreleri ile ağır ortam ürünü karşılaştırılmış ve bu karşılaştırma sonucunda flotasyon yönteminin Mengen linyitlerinin zenginleştirilmesinde ağır ortam yönteminden daha efektif sonuç vermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the best product obtained by flotation as a beneficiation method from the dense medium concentrate of Mengen lignite was investigated.First, flotation and dense medium concentration tests were performed in order to decrease the sulphur content of lignite. The data obtained from these tests showed that the sulphur can not be separated by physical concentration methods.The product obtained from the gravity concentration test performed at 1,5 g/cm3 medium density, determined upon the sink-float test results, has 6% ash content and 6857 kcal/kg calorific value.First, for the flotation of Mengen lignite, the optimum conditions were determined (-106 micron flotation feed particle size, 4160 g/ton dosage of kerosen as collector, 40 g/ton dosage of MIBC and pine oil mixture as frother, 5 minutes flotation time) by a set of flotation tests performed at diffirent conditions and the flotation tests were performed at these optimum conditions in order to incerase the calorific value of the product which is concentrated at dense medium cyclone. The product which is obtained from the flotation, applied to the product concentrated by dense medium, has 6,66% ash content and 6923 kcal/kg calorific value. The concentartes of flotation tests which were applied to run of mine ore and dense medium product were compared with the dense medium product, as a consequence of this comparison it was determined that for the beneficiation of Mengen lignite, flotation method is not more effective than dense medium method.