Yapısal eşitlik modelleri
Structural equation models
- Tez No: 216762
- Danışmanlar: DR. SERPİL AKTAŞ ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Yapısal Eşitlik Modelleri (YEM) ve ilgili modellerin oluşturulma süreci ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Yakın zamanda YEM modellemesi ve yöntemin kullanım alanları artış göstermiş; yöntem, yapısal eşitlik modellemesi yapan programların kullanımının kolaylaştırılması ile daha da yaygınlık kazanmıştır.Yapılan araştırmada yapısal eşitlik modelleme yönteminin gelişimi, literatürdeki uygulamaları, programlar vasıtasıyla çözümleme süreci ve gerçek bir araştırma ile yöntemin uygulaması gerçekleştirilmiş, sonuçlar tartışılmıştır.Yapılan gerçek veri uygulamasında kişinin gözlenemeyen (gizil) endişe, depresyon ve öz saygı düzeyleri arasında teorik bir ilişki kurulmuş ve kurulan yapısal eşitlik modeli ölçüm değerleri ile çözümlenmiştir. Çözümleme sonucunda kurulan yapısal eşitlik modeli elde edilen ölçümler ile uyum sağlamıştır. Sonuçlara göre öz saygı düzeyi, kişinin depresyon ve endişe düzeylerini ters yönde etkilemektedir. Bunun aksine endişe ve depresyon düzeyleri birbirini doğru orantılı olarak etkilemektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, Structural Equation Models (SEM) and the modeling process of the related models studied in detail. Recently SEM and the usage fields of the technique has been increased and the method is getting widespread owing to making easier of usage of the programs that used for structural equation modeling.Summarizing the development of structural equation modeling and applications on literature, explaining analysis process using computer programs and achieving a real field research were made and results discussed in this study.In the study of real data application, a relation between latent variables ?which are anxiety, depression and self esteem levels was constructed and structural equation model is analysed with measurement values. At the end of the analysis, structural equation model that constructed fit to the data. According to the results, self esteem is negatively affecting anxiety and depression levels of a person. Contrarily, depression and anxiety has a positive effect between themselves.