TKİ-GLİ Müessesesi Ömerler Kömür Hazırlama Tesisi'nin performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of TKI-GKI Ömerler Coal Washing Plant
- Tez No: 216763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAKAN BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, TKİ/GLİ Müessesesine ait Ömerler lavvarının performansı değerlendirilmiştir. Performans değerlendirme kapsamında fraksiyonel yıkanabilirlik değerleri kullanılmıştır. Bu sebeple lavvarda akışlardan temsili numuneler alınmış, alınan numunelere elek analizi yapılmış, elek fraksiyonlarına yüzdürme batırma testleri uygulanmış ve test sonucu elde edilen numunelere kül, kalorifik değer ve kükürt analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde madde denkliği çalışmaları yürütülmüş ve herbir ekipman için fraksiyonel tromp eğrileri çizilmiş, fraksiyonel Ep ve ?50 değerleri hesaplanmıştır.Çalışma sonucunda Ağır Ortam Teknesi'nde farklı fraksiyonların kesme yoğunlukları yaklaşık olarak 1,8 g/cm3, 1.Kademe Ağır Ortam Siklonu'nda 1,7 g/cm3 ve 2.Kademe Ağır Ortam Siklonu'nda 1,9 g/cm3 olduğu saptanmıştır. Ayrıca 1.Kademe Ağır Ortam Siklonu'nda 2,36 mm'den ince tanelerde kesme yoğunluğunun 1,9 g/cm3'e yükseldiği gözlenmiştir. Ağır Ortam Teknesi'nde farklı fraksiyonların Ep değerleri 0,040?0,065 değerleri arasında salınmaktayken, 1.ve 2.Ağır Ortam Siklonu'nda Ep değerleri genel olarak 0,02 değerinde seyretmekle birlikte ince boylarda 0,04 değerlerine kadar yükseldiği saptanmıştır. Ekipmanlara ait fraksiyonel Ep değerlerinin, ekipmanların karakteristik Ep sınırları içinde olduğu ve 1. Kademe Ağır Ortam Siklonu'nda rastlanan kesme noktası kaymasının, ürün kalitesine olumsuz bir etkisi bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, TKİ/GLİ Ömerler coal washing plant?s performance was evaluated. In the scope of performance evaluation, fractional washability values were used. For this purpose, representative samples were taken from the flows at the washing plant, screen analyses were performed to these samples, sink float tests were applied to particle size fractions and ash, calorific value and sulphur content analyses were performed to the samples which were obtained from sink float tests. Mass balance studies were carried out with the data which were obtained from the tests and fractional tromp curves were graphed, fractional Ep and ?50 values were calculated for each equipment.At the end of the study, cut density of different fractions were determined as approximately 1,8 g/cm3 for Dense Medium Vessel, approximately 1,7 g/cm3 for Primary Stage Dense Medium Cyclone and approximately 1,9 g/cm3 for Secondary Stage Dense Medium Cyclone. Also, for Primary Stage Heavy Medium Cyclone, it was observed that for the particles finer than 2,36 mm, cut density increases to 1,9 g/cm3. It was determined while Ep values for different fractions at Dense Medium Vessel range between 0,040?0,065 and for Dense Medium Cyclone Ep values generally stay at 0,02 value and also increase up to 0,04 for fine sizes. It was also determined, the fractional Ep values stay in the range of characteristic Ep values of the equipments and the cut point deviation which was observed at Primary Stage Dense Medium Cyclone has no negative effect on the product quality.