Üçgen antenlerin analizi
Analysis of triangular antennas
- Tez No: 216774
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üçgen antenler sıklıkla kullanılan, geniş bantlı antenlerdir. Bu tez çalışmasında,üçgen antenlerin giriş empedans değerleri ve hüzme genişlikleri, anten üzerindekiakım dağılımları hesaplanmış ve uzak alan örüntüleri incelenmiştir. Bu incelemesırasında, analizi yapılan antenin, boyutlarının, açıklık açısının ve çalışılan frekanslarınempedans, hüzme genişliği ve uzak alan örüntülerini nasıl değiştirdiğine bakılmıştır.Analizde, Elektrik Alan İntegral Denklemi'ne (EAİD), Momentler Yöntemi (MY) uygulanmıştır.MY'de, Rao-Wilton-Glisson tarafından geliştirilen RWG taban fonksiyonlarıve Galerkin test yöntemi kullanılmıştır. Antenin yüzeyi ise, düzlemsel yamaüçgenlerle modellenmiştir.Bu çalışmada önce, anten geometrisine ait bilgiler yazılan programla elde edilmiştir.EAİD, MY ile nümerik hale getirilmiş ve lineer sisteme dönüşen integro-diferensiyeldenklemler çözülmüştür. Besleme modeli olarak küçük yarık modeli kullanılmıştır.Bu yöntem kullanılarak gerilim matrisi bulunduktan sonra, akım vektörü hesaplanmıştır.Akım vektörünün bulunmasıyla, anten üzerindeki akım dağılımı, antenin girişempedansı ve antenin uzak alan örüntüleri hesaplanmıştır.Elde edilen sonuçlarla, üçgen antenlerin geniş bantlı oldukları gözlenmiştir. Anteninuzunluğu ve açıklık açısı arttıkça da antenin yönlülüğünün arttığı gösterilmiştir.Elde edilen sonuçlar, üçgen antenlerin boyu, lambdadan büyük olduğunda ve açıklık açısı60 dereceden büyük olduğunda, antenin yönlülüğünün arttığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Triangular antennas are commonly used broadband radiating elements. In thisstudy, input impedances, beamwidth of triangular antennas and current distributionon the antenna is calculated and far-field pattern is analysed. It has been observedthat changing the length, and flare angle of the antenna and changing frequencyeffect the impedance, beamwidth, and far-field pattern of the triangular antenna.In this analysis, Method of Moments (MoM) is applied to Electric Field Integral Equation(EFIE). In MoM, RWG basis functions developed by Rao-Wilton-Glisson andGalerkin test method are used. The surface of the antenna is modelled by planarpatch triangles.First of all, information about the antenna geometry is obtained by the program inthis study. EFIE is in numerical form and integro-differential equations are solvedby MoM. Delta-gap model is used as a feed model. By using this model, voltagematrix is calculated. The current vector is calculated afterwards. By using currentvector, current distribution on the antenna, input impedance and far field pattern ofthe antenna is calculated.It has been observed that triangular antennas are broadband antennas. It has beenobserved when the length and flare angle of the antenna increase, the antenna ismore directional. According to the results of the study, if the length of antenna isgreater than lambda and the flare angle of the antenna is greater than 60degree, the antenna ismore directional.