Yüksek düzeyli mimarinin, koşut işlem gereksinimi olan bilimsel benzetim uygulamaları için uygunluğunun incelenmesi
Investigation of suitability of the high level architecture (HLA) for scientific simulation applications that require parallel processing
- Tez No: 216775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN İMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek Düzeyli Mimari (HLA-High Level Architecture), birden fazla benzetim uygulamasının dağıtılmış bir ortamda tek bir benzetim uygulaması gibi çalışmasını sağlayan bir yazılım mimarisidir. Standartlaşmış (IEEE 1516) olan bu mimari, Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletleri için geliştirilen savunma amaçlı benzetim uygulamalarının gerçekleştirilmesinde zorunlu tutulmaktadır. Türkiye'de de savunma amaçlı geliştirilecek benzetim uygulamalarının birçoğunda bu standarda uyumluluk şart koşulmaktadır.Yüksek Düzeyli Mimarinin sivil uygulamalarda da kullanımı yaygınlaşmaktadır. Yüksek başarımlı işlem sığasına gereksinim duyan bilimsel benzetim uygulamaları da Yüksek Düzeyli Mimariyle gerçekleştirilmek için iyi birer aday olarak gözükmektedir.Bu tez kapsamında yaygın kullanılan bilimsel benzetim uygulamaları incelenmiş ve bu uygulamalar Yüksek Düzeyli Mimari ile gerçekleştirilmek istenildiğinde elde edilebilecek yararların ve önümüze çıkabilecek engellerin neler olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High Level Architecture (HLA) is a software architecture that ensures more than one simulation applications to run on a distributed environment as if they are a single simulation. This architecture, which has already been standardized (IEEE 1516), is obligatory for the implementations of the simulations developed by the US Department of Defense for the defense applications of the USA. It is also obligatory in Turkey for most of the defense-purposed simulations to be compatible with this standard.Usage of High Level Architecture in civil applications becomes widespread as well. The scientific simulation applications, which require high performance computing capacity, are good candidates to be realized with High Level Architecture.Within the scope of this thesis, the common simulation applications have been investigated, and it has been determined what would the benefits and obstacles be when these simulations are implemented with High Level Architecture.